Νίκες για Σωτηρίου και Φασούλα

Written by  Δεκ 05, 2021

Δύο στα δύο για της Ελληνίδες που αγωνίζονται στην Ισπανία καθώς τόσο η Estudiantes της Κατερίνας Σωτηρίου, όσο και Avenida της Μαριέλλας Φασούλα, επικράτησαν επί των αντιπάλων τους, στο πλαίσιο της 11ης αγωνιστικής του πρωταθλήματος Ισπανίας.
Η Estudiantes με κεκτημένη ταχύτητα από την πρόκριση της στην επόμενη φάση του Eurocup, επιβλήθηκε της Araski με 93-57 εκτός έδρας. Έχοντας εξαιρετικά ποσοστά στο τρίποντο (13/20 και 65%) δεν δυσκολεύτηκε και αυτό φάνηκε από το πρώτο ημίχρονο όταν και προηγήθηκε με 17-48. Στο δεύτερο μέρος πίεσε η Araski και μείωσε κάπως την διαφορά χωρίς όμως να απειληθεί η Estudiantes.

Η Κατερίνα Σωτηρίου αγωνίσθηκε 13' και σκόραρε 4 πόντους ( 2/5 δίποντα).

Τα δεκάλεπτα: 8-25, 17-48, 41-71, 57-93.

Εύκολο απόγευμα και για την Avenida της Μαριέλλας Φασούλα η οποία επικράτησε άνετα, εκτός έδρας, της Embutidos Pajariel με 83-38.

Στην ουσία ένα ημίχρονο άντεξε η γηπεδούχος ομάδα όταν και βρέθηκε πίσω με 25-37. Στο τρίτο δεκάλεπτο η Avenida άνοιξε την ψαλίδα και με επιμέρους σκορ 7-23 κλείδωσε την νίκη.

Η Μαριέλλα Φασούλα έπαιξε 14' και πέτυχε 11 πόντους (4/6 δίποντα, 3/3 βολές) ενώ είχε 4 ριμπάουντ και 2 ασίστ.

Τα δεκάλεπτα: 12-18, 25-37, 32-60, 38-83.