Μια νίκη και μια ήττα για Φασούλα και Χριστινάκη στην Ισπανία

Written by  Απρ 18, 2022
Για την 30η αγωνιστική στην Ισπανία η Araski ηττήθηκε από την ανώτερη Valencia εκτός έδρας με 75-61.
Οι πράσινες ξεκίνησαν δυνατά την αναμέτρηση και έκλεισαν το πρώτο δεκάλεπτο προηγούμενες με 16-25. Στην συνέχεια η Valencia πλησίασε την Araski με το ημίχρονο να κλείνει υπέρ της φιλοξενούμενης ομάδας με 35-38.  Στο δεύτερο μέρος η Valencia ανέβασε στροφές και περιορίζοντας την Araski παίζοντας άμυνα πέρασε μπροστά ενώ στην τελευταία περίοδο πετυχαίνοντας 22 πόντους πήρε διαφορά φθάνοντας στην τελική επικράτηση.

Η Ελεάννα Χριστινάκη αγωνίσθηκε 5' έχοντας 1 ασίστ.

Τα δεκάλεπτα: 16-25, 35-38, 53-48, 75-61

Η Avenida δεν δυσκολεύτηκε απέναντι στην Gran Canaria και επικράτησε με 79-55. Από την αρχή είχε το προβάδισμα και ήταν σταθερή στην απόδοση της. Η Gran Canaria προσπάθησε να μείνει κοντά στο σκορ αλλά η Avenida έπαιζε σοβαρά και ήδη στο ημίχρονο προηγούνταν με 45-28. Στο δεύτερο ημίχρονο δεν άλλαξε κάτι και έτσι η ομάδα της Φασούλα πανηγύρισε μία ακόμη νίκη.

Η Ελληνίδα φόργουορντ αγωνίσθηκε 15' έχοντας 2 πόντους (1/5 δίποντα) και 5 ριμπάουντ.

Τα δεκάλεπτα: 23-17, 45-28, 61-43, 79-55