Μία νίκη και μία ήττα

Written by  Νοε 03, 2022
Η Valencia  που αγωνίζεται στον πρώτο όμιλο της Ευρωλίγκα, ηττήθηκε από την USK Praha για την δεύτερη αγωνιστική στην Ισπανία με 76-83.
Ντέρμπι ο αγώνας μεταξύ των δύο ομάδων με την Valencia να ξεκινάει με ένα γρήγορο 7-0 και την USK Praha να απαντάει με δικό της σερί (2-15) κάνοντας το 9-15. Για αρκετό διάστημα η τσέχικη ομάδα ήταν μπροστά στο σκορ. Η Valencia όμως μάζεψε την διαφορά και στα τελευταία δευτερόλεπτα πρίν το ημίχρονο ισοφάρισε σε 44-44. Παρολ' αυτά η USK Praha έκλεισε το δεκάλεπτο με 44-48. Έκτοτε η ισπανική ομάδα δεν μπόρεσε να ισοφαρίσει εκ νέου ή και να περάσει μπροστά με αποτέλεσμα οι φιλοξενούμενες να φτάσουν και στο +10 (63-73) στο τέταρτο δεκάλεπτο που ουσιαστικά τους εξασφάλισε την νίκη.

Η Ελεάννα Χριστινάκη αγωνίστηκε 12'08" και είχε 1 ασίστ.

Τα δεκάλεπτα: 22-28, 44-48, 61-67, 76-83.

Σε αντίθεση με την Valencia, η Avenida για τον δεύτερο όμιλο, επικράτησε της Basket Landes με 81-57 έχοντας σε εξαιρετική βραδιά την Φασούλα με 18 πόντους. Η γερμανική ομάδα έβαλε δύσκολα στο πρώτο ημίχρονο της Avenida και προηγήθηκε με 37-38. Στο δεύτερο μέρος όμως έπαιξε πιο συγκεντρωμένα η ομάδα της Ισπανίας και δεν άφησε περιθώρια νίκης στην Basket Landes. Με επιμέρους σκορ 44-19 έφτασε σε μια άνετη επικράτηση διπλασιάζοντας τις νίκες της στην Ευρωλίγκα.

Η Μαριέλλα Φασούλα αγωνίσθηκε 17'06" και είχε 18 πόντους με 7/9 δίποντα, 4/5 βολές και 7 ριμπάουντ.

Τα δεκάλεπτα: 25-19, 37-38, 60-49, 81-57.