Νικήτρια η Σπανού στον "εμφύλιο" με Λούκα, πρώτη σκόρερ η Βιντσιλαίου

Written by  Νοε 06, 2022

Με τη διεξαγωγή της 6ης αγωνιστικής συνεχίστηκε το πρωτάθλημα Πολωνίας, όπου αγωνίζονται τρεις Ελληνίδες παίκτριες.

Η Polcowice επικράτησε της Energa Torun με 94-75.

Η διαφορά ήταν εμφανής ανάμεσα στις δύο ομάδες με την Polcowice γρήγορα γρήγορα να φτάνει σε διψήφια διαφορά πόντων κάνοντας το 12-2 ενώ προς το τέλος της περιόδου αύξησε κι άλλο την απόσταση για το 30-10. Η Torun μείωσε προσωρινά στο δεύτερο δεκάλεπτο κάνοντας το 50-37 με την Polcowice να έχει τον τελευταίο λόγο και να κλείνει το ημίχρονο με 53-38. Στο δεύτερο ημίχρονο η Polcowice ξεκίνησε με αλλαγές χωρίς όμως αυτό να επηρεάσει την απόδοση της ομάδας. Ο ρυθμός άνοιξε και αυτό είχε ως αποτέλεσμα να σημειωθούν αρκετά τρίποντα και από τις δύο πλευρές με την Polcowice να φτάνει σε μια άνετη επικράτηση.

Η Άρτεμις Σπανού αγωνίσθηκε 19' και είχε 7 πόντους με 3/6 δίποντα, 1/2 βολές και 8 ριμπάουντ.

Η Βασιλική Λούκα σε 24'43" είχε 4 πόντους με 2/4 δίποντα, 4 ριμπάουντ και 1 κλέψιμο.

Τα δεκάλεπτα: 30-10, 53-38, 76-62, 94-75.

Η SKK Polonia της Βιντσιλαίου ηττήθηκε από την Arka Gdynia εκτός έδρας με 74-62.

Η γηπεδούχος ομάδα ξεκίνησε πιο συγκεντρωμένα την αναμέτρηση και προηγήθηκε γρήγορα με 5-0 ενώ όσο πέρναγε η ώρα ανέβαζε στροφές με αποτέλεσμα να φτάσει και στο +10 (21-11) τρία λεπτά πρίν την λήξη της περιόδου.

Στο δεύτερο δεκάλεπτο η Polonia μείωσε την διαφορά στους τρεις πόντους αλλά η Gdynia λίγο πρίν την λήξη του ημιχρόνου με δύο συνεχόμενα δίποντα και δύο βολές έκανε το 37-33.

Στο δεύτερο μέρος οι φιλοξενούμενες έσφιξαν περισσότερο την άμυνα τους και έφεραν το παιχνίδι στο καλάθι (39-37). Στο σημείο εκείνο η Arka Gdynia αφυπνίστηκε και με αντεπίθεση διαρκείας έκλεισε την περίοδο με 57-48. Στο τελευταίο μέρος η νικήτρια ομάδα συντηρούσε μια διαφορά μεταξύ 5-10 πόντων την οποία κράτησε μέχρι το τέλος.

Η Αγγελική Βιντσιλαίου αγωνίσθηκε 29'03" πετυχαίνοντας 17 πόντους και ήταν πρώτη σκόρερ της αναμέτρησης. Συγκεκριμένα είχε 6/15 δίποντα, 5/5 βολές, 6 ριμπάουντ και 2 κλεψίματα.

Τα δεκάλεπτα: 22-16, 37-33, 57-48, 74-62.