Νίκες για Φασούλα και Χριστινάκη

Written by  Νοε 20, 2022
Για την όγδοη αγωνιστική του ισπανικού πρωταθλήματος, η Avenida επικράτησε εκτός έδρας της Jairis Global Hozone με 62-58.
Όπως δείχνει και το τελικό σκορ η πρωταθλήτρια Ισπανίας δυσκολεύτηκε να κάμψει την αντίσταση της γηπεδούχου ομάδας. Στο ξεκίνημα η Hozone  προηγήθηκε με νταμπλ σκορ (20-10). Η Avenida αντέδρασε και βρήκε τις λύσεις απέναντι στην άμυνα της αντιπάλου και έτσι οι δύο ομάδες πήγαν ισόπαλες 36-36 στ' αποδυτήρια. Στο δεύτερο ημίχρονο έγινε πραγματικά ντέρμπι η αναμέτρηση καθώς έσφιξαν τις άμυνες τους κ αυτό είχε ως αποτέλεσμα να περιοριστεί σημαντικά το σκοράρισμα. Ο αγώνας κρίθηκε στις λεπτομέρειες με την ομάδα της Φασούλα να φεύγει νικήτρια κ να παραμείνει στην κορυφή της βαθμολογίας.

Η Μαριέλλα Φασούλα αγωνίσθηκε 18' έχοντας 8 πόντους με 3/6 δίποντα, 2/3 βολές και 2 ριμπάουντ.

Τα δεκάλεπτα: 20-10, 36-36, 48-50, 58-62.

Νίκη και για την Valencia της Χριστινάκη απέναντι στην Embutidos Pajariel εκτός έδρας με 66-60. Τον τρίτο δεκάλεπτο ήταν αυτό που έγειρε την πλάστιγγα υπέρ της φιλοξενούμενης ομάδας καθώς στο ημίχρονο η Embutidos Pajariel ήταν μπροστά με 36-32. Στην συνέχεια η Valencia ανέβασε στροφές και πέρασε μπροστά, προβάδισμα που κράτησε μέχρι το τέλος.

Η Ελεάννα Χριστινάκη αγωνίστηκε 7' έχοντας 1 ριμπάουντ.

Τα δεκάλεπτα: 19-19, 36-32, 50-56, 60-66.