Double double η Λούκα, πρώτη σκόρερ η Βιντσιλαίου

Written by  Δεκ 04, 2022

Ένατη στροφή στο πρωτάθλημα της Πολωνίας με την Polonia της Βιντσιλαίου να μην τα καταφέρνει απέναντι στην Enea Gorzow και να ηττάται με 97-78 στην έδρα της.

Το ξεκίνημα ήταν καλό για την Polonia η οποία εμφανίστηκε ανταγωνιστική και δεν άφησε την αντίπαλο της να ξεφύγει καθώς προηγούνταν. Στο τέλος του πρώτου δεκαλέπτου η Αγγελική Βιντσιλαίου με λέι απ έβαλε μπροστά την ομάδα της διαμορφώνοντας το 22-21. Η συνέχεια ήταν ανάλογη και με σερί 7-0 η Polonia έκανε το 29-21 ενώ λίγο μετά η Βιντσιλαίου με τρίποντο έφερε την διαφορά στους δέκα πόντους (32-22). Η επιθετική ευστοχία συνεχίστηκε και τρία λεπτά πρίν το ημίχρονο το σκορ ήταν 44-34. Η Enea Gorzow μείωσε στα επόμενα λεπτά και έτσι το ημίχρονο έκλεισε με 49-41 υπέρ της γηπεδούχου ομάδας.

Με την έναρξη της τρίτης περιόδου η Gorzow έκανε σερί 12-0 σε τρία λεπτά κ πέρασε μπροστά με 49-53. Σταδιακά η διαφορά μεγάλωνε και στην τελευταία περίοδο έφτασε στο +10 (61-71). Έχοντας βρει ρυθμό και σκοράροντας από μέση απόσταση, μεγάλωσε κι άλλο την απόσταση με την Polonia να μην έχει τις λύσεις και έτσι δεν απέφυγε την ήττα.

Η Αγγελική Βιντσιλαίου ήταν πρώτη σκόρερ της ομάδας της με 13 πόντους έχοντας σε 22'44" 2/6 δίποντα, 2/4 τρίποντα, 3/4 βολές, 2 ριμπάουντ, 4 ασίστ και 2 κλεψίματα.

Τα δεκάλεπτα: 22-21, 49-41, 61-69, 78- 97

Η Energa Torun της Λούκα επικράτησε εκτός έδρας της Pruszkow με 89-81.

Το παιχνίδι ήταν ισορροπημένο ανάμεσα στις δύο ομάδες με το σκορ ν' αλλάζει αρκετές φορές κατοχή. Η Torun προσπαθούσε να χτίσει μια διαφορά ασφαλείας. Στα μισά της δεύτερης περιόδου με το σκορ στο 36-37 υπέρ της Torun, η Βασιλική Λούκα με γκολ φάουλ έκανε το 36-40 ενώ όσο πέρναγε η ώρα ανέβαζε την απόδοση της η Torun. Το ημίχρονο έκλεισε με 52-42 υπέρ της φιλοξενούμενης ομάδας.

Στο δεύτερο ημίχρονο η Torun συνέχισε να αυξάνει την διαφορά και λίγο μετά την έναρξη της περιόδου με επιμέρους σκορ 3-12 έκανε το 45-64. Η Pruszkow ωστόσο στην τελευταία περίοδο ροκανίσε την διαφορά και με δικό της σερί 13-0 έκανε το σκορ 78-82 κάνοντας ντέρμπι τιν αγώνα στα τελευταία λεπτά. Η Torun ήταν συγκεντρωμένη όμως και ψύχραιμη από την γραμμή των βολών και έτσι έφυγε με το ροζ φύλλο αγώνα.

Η Βασιλική Λούκα αγωνίσθηκε 38'26" και είχε double double πετυχαίνοντας 15 πόντους με  4/7 δίποντα, 1/1 τρίποντα, 4/4 βολές ενώ είχε 13 ριμπάουντ, 2 ασίστ και 5 κλεψίματα.

Τα δεκάλεπτα: 32-30, 42-52, 63-80, 81-89.