Ασταμάτητες Avenida και Φασούλα

Written by  Δεκ 09, 2022
Την τέταρτη νίκη σε πέντε αγώνες για τον δεύτερο όμιλο της Ευρωλίγκα πέτυχε η Avenida εκτός έδρας επικρατώντας της Sopron με 75-53.

Η ομάδα της Φασούλα παρ' ότι δυσκολεύτηκε στα πρώτα λεπτά απέναντι στην άμυνα της γηπεδούχου ομάδας, ένα σερί 9-0 μετέτρεψε το αρχικό 7-7 σε 7-16. Όσο περνούσε η ώρα η διαφορά μεγάλωνε καθώς η Avenida ήταν αρκετά εύστοχη από μέση απόσταση. Στο δεύτερο δεκάλεπτο συνεχίζοντας στον ίδιο ρυθμό η διαφορά πήγε στο +20 (24-44) λίγο πριν το φινάλε του ημιχρόνου το οποίο έληξε με 46-24 υπέρ της φιλοξενούμενης ομάδας.

Στο ξεκίνημα της τρίτης περιόδου και για πέντε σχεδόν λεπτά η Avenida δεν σκόραρε ενώ η Sopron με σερί 11-0 μείωσε σε 35-46. Στο σημείο εκείνο αφυπνίστηκε η ισπανική ομάδα και εκμεταλλευόμενη τα φάουλ της γηπεδούχου ομάδας πήρε και πάλι διαφορά ασφαλείας ξεκαθαρίζοντας ουσιαστικά την υπόθεση νίκη ενώ η τελευταία περίοδος ήταν περισσότερο τυπική διαδικασία.

Η Μαριέλα Φασούλα αγωνίσθηκε 21'47" και ήταν δεύτερη σκόρερ της ομάδας της πετυχαίνοντας 13 πόντους. Συγκεκριμένα είχε 5/7 δίποντα, 3/4 βολές, 2 ριμπάουντ και 3 ασίστ.

Τα δεκάλεπτα: 12-21, 24-46, 41-61, 53-75.