Νίκες για Φασούλα και Χριστινάκη

Written by  Δεκ 18, 2022

Με νίκη προχώρησε η Avenida απέναντι στην Barca για την δωδέκατη αγωνιστική της Ισπανίας της οποίας επιβλήθηκε εντός έδρας με 67-54.

Σταθερή σε όλη την διάρκεια της αναμέτρησης η Avenida είχε από την αρχή το προβάδισμα με το ημίχρονο να κλείνει 37-29 υπέρ της. Στο δεύτερο μέρος διατήρησε την διαφορά περιορίζοντας την Barca ενώ και στην επίθεση ήταν πιο εύστοχη φτάνοντας στην τελική επικράτηση.

Η Μαριέλλα Φασούλα αγωνίσθηκε 24' και ήταν πρώτη σκόρερ της ομάδας και δεύτερη σε όλο τον αγώνα με 12 πόντους. Είχε 6/8 δίποντα, 6 ριμπάουντ και 4 ασίστ.

Τα δεκάλεπτα: 21-15, 37-29, 51-40, 67-54.

Η Valencia έφυγε νικήτρια από την έδρα της Tenerife επικρατώντας με 98-65 για την δωδέκατη αγωνιστική του πρωταθλήματος της Ισπανίας. Η ομάδα της Χριστινάκη ήταν ανώτερη σε όλη την διάρκεια της αναμέτρησης βάζοντας τα θεμέλια της νίκης από την αρχή. Στο πρώτο ημίχρονο ήταν καταιγιστική όταν και πέτυχε 59 πόντους στο ημίχρονο ενώ δέχθηκε 37. Στα επόμενα δεκάλεπτα αν και δεν είχε την ίδια απόδοση με αυτή του πρώτου ημιχρόνου, διατήρησε την διαφορά κ έφτασε σε μια άνετη επικράτηση.

Η Ελεάννα Χριστινάκη αγωνίστηκε 15' και είχε 8 πόντους με 2/5 τρίποντα, 2/2 βολές και 2 ριμπάουντ.

Τα δεκάλεπτα: 17-32, 37-59, 49-77, 65-98.