Με νίκες συνέχισαν Σπανού και Λούκα στην Πολωνία

Written by  Δεκ 29, 2022
Για την 13η αγωνιστική της Πολωνίας, η Torun της Βασιλικής Λούκα επικράτησε της Sleza Wroclaw εντός έδρας με 91-78.
Η αναμέτρηση ξεκίνησε με τις δύο ομάδες να πηγαίνουν πόντο πόντο. Λίγο μετά την έναρξη της δεύτερης περιόδου όμως, η Torun μετέτρεψε το εις βάρος της 16-18 σε 27-18 και ξέφυγε στο σκορ. Η Sleza προσπάθησε να αντιδράσει και κατάφερε να μειώσει στους τρεις πόντους ενάμιση λεπτό πρίν την λήξη του ημιχρόνου κάνοντας το 41-38. Η γηπεδούχος ομάδα με τέσσερις βολές σε ισάριθμες προσπάθειες στο τελευταίο λεπτό διαμόρφωσε το 45-38 που ήταν σκορ ημιχρόνου. Στο δεύτερο μέρος η Torun μπήκε πιο αποφασισμένη και σε συνδυασμό με την άμυνα της πήρε μεγάλη διαφορά από την αντίπαλο της κάνοντας το 69-48 ενώ μέχρι το τέλος η Sleza το μόνο που κατάφερε ήταν να μειώσει χωρίς όμως να αλλάξει κάτι.
Η Βασιλική Λούκα ήταν στις διακριθείσες της ομάδας της. Χρησιμοποιήθηκε 34'43" και είχε 8 πόντους με 4/9 δίποντα, 10 ριμπάουντ, 1 ασίστ και 2 κλεψίματα.

Τα δεκάλεπτα: 16-18, 45-38, 79-66, 91-78.

Η Polcowice φιλοξένησε την Arka Gdynia στα πλαίσια της 13ης αγωνιστικής για το πρωτάθλημα της Πολωνίας της οποίας επικράτησε με 86-78.

Συναρπαστική ήταν η αναμέτρηση ανάμεσα στις δύο ομάδες με την Polcowice να είναι μπροστά στο σκορ με μικρή διαφορά ενώ για πρώτη φορά ξέφυγε με δέκα πόντους ένα λεπτό πριν την λήξη του ημιχρόνου κάνοντας το 45-35 ενώ οι δύο ομάδες πήγαν στ' αποδυτήρια με τον πίνακα να γράφει 47-40 υπέρ της Polcowice. Ίδιο σκηνικό και στο δεύτερο μέρος με την πρωταθλήτρια Πολωνίας να διατηρεί το προβάδισμα μέχρι το τέλος.
Η Άρτεμις Σπανού αγωνίσθηκε 28'20" και είχε 2 πόντους με 1/4 δίποντα, 4 ριμπάουντ, 2 ασίστ και 1 κλέψιμο.

Τα δεκάλεπτα: 24-18, 47-40, 66-59, 86-78.