Πρώτη σκόρερ η Φασούλα

Written by  Δεκ 29, 2022

Άνετη επικράτηση της Avenida απέναντι στην Tenerife, για την 14η αγωνιστική του πρωταθλήματος Ισπανίας, με σκορ 81-42.

Η πρωταθλήτρια Ισπανίας είχε σε εξαιρετική βραδιά την Μαριέλλα Φασούλα η οποία ήταν η πρώτη σκόρερ της αναμέτρησης με 20 πόντους.

Η γηπεδούχος ομάδα ξεκίνησε δυνατά τον αγώνα και καθώς ήταν και εύστοχη, προηγήθηκε στο ημίχρονο με 40-18 θέτοντας τις βάσεις για ένα εύκολο δεύτερο μέρος. Παρόλο που στην τρίτη περίοδο η Tenerife εμφανίστηκε βελτιωμένη, η κατάσταση δεν άλλαξε μέχρι το τελικό σφύριγμα.

Η Μαριέλλα Φασούλα αγωνίσθηκε 25' και είχε 20 πόντους με 10/13 δίποντα, 8 ριμπάουντ και 1 ασίστ.

Τα δεκάλεπτα: 25-9, 40-18, 58-33, 81-42

Η Valencia επικράτησε της Gran Canaria για την 14η αγωνιστική του ισπανικού πρωταθλήματος με 92-72 εκτός έδρας παραμένοντας στην πρώτη θέση του βαθμολογικού πίνακα.

Η ομάδα της Χριστινάκη φρόντισε από την αρχή να πάρει τα ηνία καθώς προηγήθηκε με 40-33 στο ημίχρονο. Στο δεύτερο ημίχρονο και κυρίως στην τρίτη περίοδο ανέβασε στροφές και ξέφυγε κι άλλο από την γηπεδούχο ομάδα και με επιμέρους σκορ 27-14 έκλεισε το δεκάλεπτο με 67-47. Η Gran Canaria προσπάθησε να μειώσει την διαφορά στην τελευταία περίοδο αλλά η Valencia δεν άφησε περιθώρια και έτσι έφυγε με το ροζ φύλλο αγώνα.

Η Ελεάννα Χριστινάκη χρησιμοποιήθηκε 8' και είχε 1 ασίστ.

Τα δεκάλεπτα: 14-26, 33-40, 47-67, 72-92.