Μία νίκη και μία ήττα για τις Ελληνίδες στην Πολωνία

Written by  Ιαν 02, 2023
Με το δεξί ξεκίνησε την χρονιά η Polcowice καθώς επικράτησε άνετα εκτός έδρας για την 14η αγωνιστική της Pruszkow με 116-43.
Η γηπεδούχος ομάδα στα πρώτα λεπτά ήταν ανταγωνιστική και βρισκόταν σε απόσταση αναπνοής από την Polcowice. Στα τελευταία λεπτά της πρώτης περιόδου όμως και με σερί 15-0, η ομάδα της Σπανού μετέτρεψε το 13-16 σε 13-31 που ήταν και σκορ δεκαλέπτου. Έκτοτε η Polcowice ανέβασε στροφές και με επιμέρους σκορ στην δεύτερη περίοδο 16-32 έκλεισε το ημίχρονο με 29-63. Παρόμοια κύλισε και το δεύτερο ημίχρονο με την Pruszkow να μην μπορεί να βρει λύσεις και να περιορίσει την Polcowice.

Η Άρτεμις Σπανού αγωνίσθηκε 30'13" και είχε 7 πόντους με 1/2 δίποντα, 1/3 τρίποντα, 2/2 βολές, 8 ριμπάουντ, 7 ασίστ  και 1 κλέψιμο.

Τα δεκάλεπτα: 13-31, 29-63, 35-90, 43-116.

Σε αντίθεση με την Polcowice, η Torun της Λούκα ηττήθηκε εκτός έδρας από την Lublin με 86-78. Ιδανικό ήταν το ξεκίνημα για την φιλοξενούμενη ομάδα καθώς προηγήθηκε με 27-19. Η Lublin αντέδρασε στο δεύτερο δεκάλεπτο και σιγά σιγά πλησίασε στο σκορ ενώ τέσσερα λεπτά περίπου πρίν το ημίχρονο ισοφάρισε σε 31-31 ενώ πέρασε και μπροστά κλείνοντας την περίοδο με 51-45 υπέρ της. Η συνέχεια ήταν ανάλογη για την γηπεδούχο ομάδα καθώς λίγο μετά την έναρξη του δευτέρου ημιχρόνου έφτασε σε διψήφια διαφορά πόντων (59-49). Η Torun μείωσε προσωρινά την απόσταση αλλά η Lublin άντεξε στην πίεση της αντίπαλης ομάδας φτάνοντας στην τελική επικράτηση.

Η Βασιλική Λούκα αγωνίσθηκε 29'32" και είχε 10 πόντους με 5/8 δίποντα και 6 ριμπάουντ.

Τα δεκάλεπτα: 19-27, 51-45, 70-63, 86-78.