Πήρε το ντέρμπι με κορυφαία την Σπανού

Written by  Ιαν 14, 2023

Η Polcowice πήρε το ντέρμπι απέναντι στην πρωτοπόρο Enea Gorzow με σκορ 90-75, για την 16η αγωνιστική του πρωταθλήματος Πολωνίας.
Η ομάδα της Σπανού ξεκίνησε παίζοντας καλή άμυνα ενώ επιθετικά ήταν εύστοχη. Το ισχνό 13-9 μετατράπηκε σε 25-9 ενώ και η συνέχεια ήταν ανάλογη με το ημίχρονο να κλείνει 45-31 υπέρ της Polcowice. Στο δεύτερο μέρος η Enea Gorzow προσπάθησε να μείνει μέσα στο παιχνίδι ευστοχώντας σε ορισμένα τρίποντα. Κατάφερε να μειώσει σε 63-57. Αυτό όμως δεν ήταν αρκετό καθώς στην τελευταία περίοδο έκανε αρκετά φάουλ και με την διαφορά να ανεβαίνει εκ νέου σε διψήφιο αριθμό πόντων (69-57), η Polcowice έφτασε σε μία άνετη επικράτηση.

Η Άρτεμις Σπανού αγωνίσθηκε 36'19" και είχε 21 πόντους με 3/3 δίποντα, 4/5 τρίποντα, 3/4 βολές, 4 ριμπάουντ και 2 κλεψίματα.

Τα δεκάλεπτα: 29-13, 45-31, 64-57, 90-75.