Δεν απέφυγε την ήττα

Written by  Ιαν 16, 2023
Δεν απέφυγε την ήττα η Torun της Βασιλικής Λούκα από την Arka Gdynia με σκορ 95-69 για την 16η αγωνιστική του πρωταθλήματος Πολωνίας.

Η ομάδα της Ελληνίδας φόργουορντ άντεξε μόνο ένα δεκάλεπτο καθώς δεν άφησε την Gdynia να επιβάλλει τον ρυθμό της. Η συνέχεια όμως δεν ήταν ανάλογη και έτσι η γηπεδούχος ομάδα άρχισε να ανοίγει την ψαλίδα και να παίρνει σημαντική διαφορά. Λίγο μετά το ξεκίνημα της δεύτερης περιόδου έκανε το 33-22 την ίδια ώρα που η Torun ήταν άστοχη στην τελική προσπάθεια. Αυτό βοήθησε την Arka Gdynia να πάει στο ημίχρονο προηγούμενη με 50-40.

Στο δεύτερο μέρος η επιθετική δυστοκία της φιλοξενούμενης ομάδας συνεχίστηκε και μαζί με αρκετά λάθη στα οποία υπέπεσε έγειραν την πλάστιγγα υπέρ της Gdynia αγγίζοντας ακόμα και τους τριάντα πόντους διαφορά (89-60) τρία λεπτά πρίν την λήξη του αγώνα.

Η Βασιλική Λούκα αγωνίσθηκε 20'43" και είχε 9 πόντους με 4/8 δίποντα, 1/2 βολές, 3 ριμπάουντ και 2 κλεψίματα.

Τα δεκάλεπτα: 23-14, 50-40, 67-53, 95-69.