Πρώτη σκόρερ η Σπανού και νίκη "κόντρα" στη Λούκα

Written by  Ιαν 23, 2023
Η Energa Torun υποδέχθηκε την Polcowice για την 17η αγωνιστική του πολωνικού πρωταθλήματος. Η πρωταθλήτρια επικράτησε εύκολα της γηπεδούχου ομάδας με σκορ 89-68.

Η Polcowice δε συνάντησε δυσκολίες και μπήκε από το ξεκίνημα της αναμέτρησης μπροστά στο σκορ καθώς προηγήθηκε στην πρώτη περίοδο με 28-19. Στο δεύτερο δεκάλεπτο η Polcowice έχτισε μία διψήφια διαφορά πόντων και έτσι το ημίχρονο έκλεισε με 33-48.

Στο δεύτερο ημίχρονο ανέβασε κι άλλο την απόδοση της με την Torun να μην μπορεί να ακολουθήσει τον ρυθμό της Polcowice. Με τρίποντο της Σπανού η διαφορά άγγιξε το συν 20 (42-61) ενώ στην τελευταία περίοδο χαλάρωσαν οι άμυνες χωρίς να αλλάξει κάτι ωστόσο.

Η Βασιλική Λούκα αγωνίσθηκε 31'47" και είχε 10 πόντους με 4/9 δίποντα, 2/2 βολές, 4 ριμπάουντ και 1 κλέψιμο ενώ η Άρτεμις Σπανού ήταν πρώτη σκόρερ της ομάδας της και δεύτερη σε όλο τον αγώνα με 18 πόντους. Χρησιμοποιήθηκε 29'49" και είχε 6/13 τρίποντα, 7 ριμπάουντ και 2 κλεψίματα.

Τα δεκάλεπτα: 19-28, 33-48, 46-69, 68-89