Ήττα για την Polonia της Αγγελικής Βιντσιλαίου

Written by  Ιαν 30, 2023
Την ήττα γνώρισε εκτός έδρας η Polonia της Αγγελικής Βιντσιλαίου για την εικοστή αγωνιστική του πρωταθλήματος της Πολωνίας από την Enea Gorzow με σκορ 84-68.

Ένα δεκάλεπτο μπόρεσε η Polonia να κρατηθεί κοντά στο σκορ με την γηπεδούχο ομάδα να είναι όμως ανώτερη και στο δεύτερο δεκάλεπτο να ξεφεύγει με είκοσι πόντους διαφορά κάνοντας το 50-32 που ήταν σκορ ημιχρόνου.

Στο δεύτερο μέρος η φιλοξενούμενη ομάδα μείωσε προσωρινά στην αρχή της τρίτης περιόδου σε 50-37 χωρίς όμως αυτό να είναι αρκετό ώστε να την βάλει για τα καλά στο παιχνίδι. Η Enea Gorzow είχε τις λύσεις είτε έξω από την γραμμή του τριπόντου είτε μέσα στην ρακέτα κάθε φορά που μείωνε το σκορ η Polonia φθάνοντας έτσι σε μια άνετη επικράτηση.

Η Αγγελική Βιντσιλαίου αγωνίσθηκε 12'10" και είχε 4 πόντους με 1/3 δίποντα, 2/2 βολές, 2 ριμπάουντ, 1 ασίστ και 1 κλέψιμο.

Τα δεκάλεπτα: 23-18, 50-32, 69-50, 84-68