Η Βιντσιλαίου νίκησε τη Λούκα

Written by  Φεβ 05, 2023

Ελληνικό εμφύλιο είχαμε για την εικοστή πρώτη αγωνιστική του πολωνικού πρωταθλήματος καθώς η Polonia επικράτησε της Torun εντός έδρας με 82-66.
Η γηπεδούχος ομάδα ήταν άστοχη στο ξεκίνημα της και αυτό το εκμεταλλεύτηκε η Torun και προηγήθηκε με 8-2. Γρήγορα όμως ισορρόπησε το παιχνίδι η Polonia και ισοφαρίζοντας στην αρχή σε 8-8, πέρασε μπροστά και τελείωσε το δεκάλεπτο με 19-15. Με την έναρξη της δεύτερης περιόδου η Βιντσιλαίου με γκολ φάουλ έφερε την διαφορά σε διψήφιο αριθμό πόντων κάνοντας το 25-15. Όσο περνούσε η ώρα η Torun αδυνατούσε να βρει τον δρόμο προς το καλάθι με την Polonia ωστόσο να συνεχίζει να ανεβάζει τον δείκτη του σκορ κλείνοντας το ημίχρονο με 48-31.

Στο δεύτερο μέρος η Torun με βολές κυρίως μείωσε προσωρινά σε 58-51 για να επαναφέρει την διαφορά πάνω από τους δέκα πόντους η Polonia, μια διαφορά που κράτησε μέχρι την λήξη της αναμέτρησης.

Η Αγγελική Βιντσιλαίου ήταν από τις διακριθείσες της ομάδας της καθώς σε 19'03" σημείωσε 12 πόντους. Αναλυτικά είχε 4/8 δίποντα, 4/4 βολές, 4 ριμπάουντ και 2 κλεψίματα.

Στον αντίποδα η Βασιλική Λούκα σε 18'30" είχε 3 ριμπάουντ και 2 κλεψίματα.

Τα δεκάλεπτα: 19-15, 48-31, 68-54, 82-66.