Με νίκες προχώρησαν Βιντσιλαίου και Σπανού

Written by  Φεβ 20, 2023
Για την 19η αγωνιστική της Πολωνίας η Polonia της Βιντσιλαίου επιβλήθηκε εκτός έδρας της Bydgoszcz με το ευρύ 78-50.
Η γηπεδούχος ομάδα προηγήθηκε στα πρώτα λεπτά της αναμέτρησης αλλά η Polonia γρήγορα μείωσε και πέρασε μπροστά ενώ με τρίποντο λίγο μετά την έναρξη της δεύτερης περιόδου έκανε το 26-15. Άστοχες επιθέσεις της Bydgoszcz και κάποια λάθη έφεραν το σκορ στο 23-45 υπέρ της Polonia. Στο δεύτερο ημίχρονο ο ρυθμός έπεσε κάπως χωρίς όμως η φιλοξενούμενη ομάδα ν' απειληθεί και έτσι το τελικό 78-50 ήρθε απόλυτα φυσιολογικά.

Η Αγγελική Βιντσιλαίου αγωνίσθηκε 25'59" και ήταν δεύτερη σκόρερ της ομάδας με 12 πόντους έχοντας 1/6 δίποντα, 10/12 βολές, 1 ριμπάουντ, 4 ασίστ και 1 κλέψιμο.

Τα δεκάλεπτα: 15-23, 23-45, 40-61, 50-78.

Η Polcowice από την πλευρά της, είχε εύκολο απόγευμα απέναντι στην Zaglebie εκτός έδρας της οποίας επικράτησε με 82-57.

Η πρωταθλήτρια Πολωνίας φρόντισε από το πρώτο ημίχρονο να τελειώσει την αναμέτρηση καθώς προηγήθηκε με 47-26. Στο δεύτερο ημίχρονο έκανε συντήρηση δυνάμεων και χωρίς να πιάσει σπουδαία απόδοση έφτασε στην τελική επικράτηση.

Η Άρτεμις Σπανού αγωνίσθηκε 24'20" και είχε 7 πόντους με 2/4 δίποντα, 1/5 τρίποντα, 6 ριμπάουντ,1 ασίστ και 1 κλέψιμο.

Τα δεκάλεπτα: 14-27, 26-47, 44-63, 57-82.