Κυπελλούχος Πολωνίας η Σπανού για τρίτη διαδοχική χρονιά

Written by  Φεβ 26, 2023

Back to back κυπελλούχος Πολωνίας η Πολκοβιτσε που νίκησε 94-68 στον τελικό την Γκορζώφ , το το κύπελλο αυτό να είναι το τρίτο διαδοχικό για την Άρτεμις Σπανού καθώς το είχε κατακτήσει και πρόπερσι με την Γκτίνια.

Η ομάδα της Σπανού ξεκίνησε δυνατά την αναμέτρηση με την Gorzow όμως να μην της επιτρέπει να ξεφύγει στο σκορ. Λίγο μετά το ξεκίνημα της δεύτερης περιόδου η Polcowice έκανε το 29-19 και κάπου εκεί άρχισε να ανεβάζει στροφές κλείνοντας το ημίχρονο με 50-33. Οι όποιες ελπίδες της Gorzow για μείωση του σκορ και να πλησιάσει την Polcowice εξανεμίστηκαν με την αρχή του δευτέρου ημιχρόνου καθώς η πρωταθλήτρια Πολωνίας με ένα γρήγορο 10-0 έκανε το 60-33. Η τελευταία περίοδος είχε περισσότερο διαδικαστικό χαρακτήρα καθώς όλα είχαν κριθεί.

Η Άρτεμις Σπανού αγωνίσθηκε 18'52" και είχε 5 πόντους με 1/1 δίποντα, 1/1 τρίποντα, 3 ριμπαουντ και 1 ασίστ.

Τα δεκάλεπτα: 17-26, 33-50, 48-80, 68-94