Ισοφάρισε η Avenida, διψήφια η Φασούλα

Written by  Μαρ 18, 2023
Στον δεύτερο αγώνα για τα playoffs της Ευρωλιγκα που διεξήχθη στην Ισπανία, η Avenida επικράτησε της USK Praha με 73-71.

Ο αγώνας κρίθηκε στην παράταση με την Avenida να ευστοχεί στο τελευταίο σουτ και να παίρνει την νίκη ισοφαρίζοντας την σειρά σε 1-1.

Οι δύο ομάδες ξεκίνησαν με αρκετά άστοχα σουτ δείγμα της κρισιμότητας του αγώνα. Η ισπανική ομάδα είχε ένα μικρό προβάδισμα το οποίο εξενεμίστηκε και έτσι η USK Praha πέρασε μπροστά με βραχεία κεφαλή στην λήξη του πρώτου δεκαλέπτου (15-14). Στην συνέχεια η Avenida με αντεπίθεση πέρασε μπροστά και προηγήθηκε με δέκα πόντους με καλάθι της Φασούλα κάνοντας το 31-21 ενώ η USK Praha με ένα μικρό σερί 4-0 έκανε το 31-25 που ήταν και σκορ ημιχρόνου.

Στο δεύτερο μέρος η γηπεδούχος ομάδα διατηρούσε το προβάδισμα με την τσέχικη ομάδα να την ακολουθεί και αρχικά να ισοφαρίζει σε 40-40 στο τελευταίο λεπτό και να περνάει μπροστά 43-40 με την λήξη της περιόδου. Το τέταρτο δεκάλεπτο πήγαινε πόντο πόντο και έτσι οι δύο ομάδες οδηγήθηκαν στο έξτρα πεντάλεπτο καθώς η κανονική αναμέτρηση έληξε 62-62. Εκεί και ενώ το σκορ ήταν 71-71 η Avenida ευστόχησε στο τελευταίο σουτ πανηγυρίζοντας μια σπουδαία νίκη.

Η Μαριέλλα Φασούλα αγωνίσθηκε 21'06" και είχε 14 πόντους με 7/8 δίποντα, 6 ριμπάουντ και 1 ασίστ.

Τα δεκάλεπτα: 14-15, 31-25, 40-43, 62-62, παρ. 73-71.