Στο Final-4 της Ευρωλίγκα Δικαιουλάκος-Πρέκας

Written by  Μαρ 23, 2023
Για πέμπτη φορά στην καριέρα του ο Τζώρτζης Δικαιουλάκος θα βρεθεί σε Final-4 της Ευρωλίγκα. Η Σκίο νίκησε τη Βαλένθια με 62-53, έκανε το 2-1 και θα δώσει το παρών για πρώτη φορά στην ιστορία της στην τελική φάση της διοργάνωσης.

Από την άλλη πλευρά η Avenida της Φασούλα δεν τα κατάφερε καθώς ηττήθηκε με 74-66 από την USK Praha με την ομάδα της Τσεχίας να παίρνει το εισιτήριο.

Όπως και τα προηγούμενα παιχνίδια έτσι και αυτό ήταν αμφίρροπο με τις δύο ομάδες να πηγαίνουν πόντο πόντο μέχρι το πέμπτο λεπτό της πρώτης περιόδου. Στο σημείο εκείνο η USK Praha έκανε ένα σερί 12-0 μετατρέποντας το εις βάρος της 11-12 σε 23-12. Η ισπανική ομάδα αντέδρασε και έκλεισε το δεκάλεπτο με 23-19. Στην δεύτερη περίοδο η τσέχικη ομάδα διατήρησε το προβάδισμα παρά την συνεχή πίεση της Avenida και πήγε στ' αποδυτήρια προηγούμενη με 42-35.

Στο δεύτερο μέρος η φιλοξενούμενη ομάδα ήταν άστοχη και αυτό το εκμεταλλεύτηκε η USK Praha και έχτισε μία διαφορά δέκα πόντων (53-43). Στο ίδιο μοτίβο κυμάνθηκε και η τελευταία περίοδος με την γηπεδούχο ομάδα να επικρατεί και να διπλασιάζει τις νίκες της απέναντι στην Avenida.

Η Μαριέλλα Φασούλα αγωνίσθηκε 16'11' και είχε 4 πόντους. Πιο συγκεκριμένα είχε 1/3 δίποντα, 2/2 βολές, 2 ριμπάουντ και 2 κλεψίματα.

Τα δεκάλεπτα: 23-19, 42-35, 54-49, 74-66.

Οι άλλες δύο ομάδες του Final4 είναι οι Φενέρμπαχτσε και Μερσίν.