Ήττα για την Polcowice στον πρώτο τελικό

Written by  Απρ 06, 2023

Στον πρώτο τελικό της σειράς του πολωνικού πρωταθλήματος, η Polcowice ηττήθηκε από την UMCS Lublin εντός έδρας με σκορ 70-77.

Η κυπελλούχος Πολωνίας προηγήθηκε με 22-12 στο πρώτο δεκάλεπτο με την Lublin να μειώνει στην δεύτερη περίοδο και το ημίχρονο να κλείνει 38-35 υπέρ της Polcowice. Στο δεύτερο μέρος οι φιλοξενούμενες ανέβασαν ρυθμό και πέρασαν μπροστά.

Η Polcowice έπαθε μπλακ άουτ τρία λεπτά πριν την λήξη της αναμέτρησης και δεν πέτυχε καλάθι την ίδια ώρα που η Lublin έπαιρνε μια μικρή διαφορά που αποδείχθηκε καθοριστική.

Η Άρτεμις Σπανού αγωνίσθηκε 26 λεπτά και σημείωσε 8 πόντους με 1/2 δίποντα, 2/4 τρίποντα, 4 ριμπάουντ, 1 ασίστ και 2 κλεψίματα.

Τα δεκάλεπτα: 22-12, 38-35, 55-50, 70-77