Πήρε το ντέρμπι με MVP Φασούλα.

Written by  Απρ 10, 2023

Η Avenida ήταν η μεγάλη νικήτρια στο ντέρμπι με την Valencia καθώς επικράτησε εκτός έδρας για την 29η αγωνιστική με σκορ 86-78.

Οι δύο ομάδες πήγαιναν πόντο πόντο στην αρχή αλλά στην δεύτερη περίοδο η Avenida περιόρισε την Valencia και έκλεισε το ημίχρονο με 45-34. Στο δεύτερο μέρος η γηπεδούχος ομάδα βελτίωσε την επίθεση της και προσπάθησε να μειώσει την διαφορά η οποία ωστόσο διατηρήθηκε μέχρι την λήξη της αναμέτρησης.

Η Μαριέλλα Φασούλα πραγματοποίησε σπουδαία εμφάνιση και αναδείχθηκε πολυτιμότερη παίκτρια του αγώνα.

Χρησιμοποιήθηκε 20 λεπτά και πέτυχε 18 πόντους με 6/7 δίποντα, 6/7 βολές και 2 ριμπάουντ.

Τα δεκάλεπτα: 21-25, 34-45, 54-64, 78-86.