Δεν αρκούσε το double double της Σπανού

Written by  Απρ 13, 2023

Η Lublin επιβλήθηκε της Polcowice εντός έδρας με 77-70 στον τέταρτο τελικό του πρωταθλήματος της Πολωνίας και ισοφάρισε την σειρά σε 2-2.

Η αναμέτρηση ήταν αμφίρροπη από την αρχή καθώς η μεν Lublin ήθελε την νίκη για να ισοφαρίσει την σειρά και να πάει σε πέμπτο αγώνα, η δε Polcowice να επικρατήσει και να στεφθεί πρωταθλήτρια Πολωνίας.

Η γηπεδούχος ομάδα είχε προβάδισμα με βραχεία κεφαλή στο ημίχρονο με 34-33. Ένα επιθετικό κρεσεντο της όμως στην τρίτη περίοδο την έφερε σε διψήφια διαφορά πόντων από την αντίπαλο της ενώ στο τελευταίο δεκάλεπτο κατάφερε να αντέξει στην πίεση της Polcowice.

Η Άρτεμις Σπανού αγωνίσθηκε 38'33" και σημείωσε double double έχοντας 15 πόντους με 5/6 δίποντα, 1/3 τρίποντα, 2/2 βολές, 10 ριμπάουντ, 5 ασίστ, 1 κλέψιμο και 1 κόψιμο.

Τα δεκάλεπτα: 18-13, 34-33, 63-51, 77-70.