«Ερυθρόλευκη» βόλτα στη Φλωρεντία

Written by  Νοε 08, 2013

Δεν χρειάστηκε να ιδρώσει πολύ ο Ολυμπιακός στην Ιταλία, καθώς επικράτησε εύκολα της Σιένα με 62-70 για την τέταρτη αγωνιστική της Ευρωλίγκα, έκανε το 4-0 στον όμιλο και συνέχισε το απόλυτο των νικών του σε Ελλάδα και Ευρώπη, φτάνοντας το ρεκόρ του στο 11-0.

Ο Γιώργος Μπαρτζώκας και οι παίκτες του όλη την εβδομάδα παραδέχονταν ότι η Σιένα είναι δύσκολη ομάδα και θα πρέπει να είναι πολύ προσεκτικοί και αυτό το έδειξαν από το τζάμπολ κιόλας του αγώνα.

Οι Πρωταθλητές Ευρώπης μπήκαν αποφασισμένοι να δείξουν από νωρίς ποιος είναι το αφεντικό στο γήπεδο και με γρανιτένια άμυνα, αλλά και σωστές επιλογές στην επίθεση προηγήθηκαν γρήγορα με 0-11. Η Σιένα πέτυχε το πρώτο της καλάθι στον αγώνα μετά από σχεδόν τέσσερα λεπτά, με τον Ολυμπιακό να δείχνει πως ελέγχει απόλυτα το παιχνίδι. Η πρώτη περίοδος ολοκληρώθηκε με τον Ολυμπιακό να προηγείται 11-20 και να έχει περιορίσει την Πρωταθλήτρια Ιταλίας μόνο σε προσπάθειες για να μαζέψει τη διαφορά.

Στο δεύτερο δεκάλεπτο ο Ολυμπιακός δε δυσκολεύτηκε να κρατήσει τη διαφορά σταθερά σε διψήφια όρια, ωστόσο, δεν εκμεταλλεύτηκε περισσότερο την αστοχία της Σιένα και τις κάκιστες επιλογές της. Οι άμυνες έπαιξαν σημαντικό ρόλο σε αυτό το διάστημα, καθώς αμφότερες οι ομάδες ανάγκαζαν τον αντίπαλό τους σε συνεχή λάθη. Με συνεχόμενους πόντους από τον Ματ Λοτζέσκι η διαφορά ανέβηκε στο +16 στο 19’ (20-36), για να κλείσει το ημίχρονο με τους Πρωταθλητές Ευρώπης να προηγούνται με 23-36.

Στο τρίτο δεκάλεπτο οι παίκτες του Γιώργου Μπαρτζώκα χωρίς να ιδρώσουν ανέβασαν κι άλλο τη διαφορά, που στη μέγιστη τιμή της έφτασε το +17 (26-43), η Σιένα με ένα μικρό σερί μείωσε στους δέκα (36-46), ο Βασίλης Σπανούλης ανέλαβε τα ηνία στο σκοράρισμα και την οργάνωση και η περίοδος έληξε με το σκορ στο 42-54.

Στο τελευταίο δεκάλεπτο με την έκβαση της αναμέτρησης να έχει σχεδόν κριθεί, οι παίκτες του Ολυμπιακού χαλάρωσαν αρκετά και επέτρεψαν στην Σιένα να μειώσει, καθώς είχαν συνεχόμενες λάθος επιλογές και βιαστικές επιθέσεις. Με το αντιαθλητικό φάουλ του Πέτγουεϊ και τους συνεχόμενους πόντους του Χάκετ, η Σιένα πλησίασε στο 60-65 36’’ πριν το τέλος. Ο Βασίλης Σπανούλης ευστόχησε και στις δύο βολές και με κάρφωμα του Μπράιαντ Ντάνστον ο Ολυμπιακός επικράτησε με 62-70.

Πολύ καλή εμφάνιση έκανε ο Μίρζα Μπέγκιτς, ο οποίος έκανε το καλύτερο παιχνίδι του από τότε που ήρθε στον Ολυμπιακό, ειδικά στο πρώτο ημίχρονο, φτάνοντας συνολικά τους 9 πόντους και είχε 4 ριμπάουντ και 4 τάπες, ενώ εξαιρετικοί ήταν για μία ακόμα φορά ο Λοτζέσκι που πέτυχε 9 πόντους, ο Κώστας Σλούκας που κάθε φορά δείχνει ότι μπορεί να γίνει ο νέος ηγέτης του Ολυμπιακού, αλλά και ο Μπρεντ Πέτγουεϊ που χάρισε και πάλι θέαμα και έδωσε ενέργεια στο παρκέ.

Τα δεκάλεπτα: 11-20, 23-36, 42-54,