Κακή εμφάνιση και ήττα από την Λούντβιχσμπουργκ

Written by  Νοε 17, 2016

Η ΑΕΚ έχασε την αυτοσυγκέντρωσή της στο τέλος της αναμέτρησης με την Λούντβιχσμπουργκ, πληρώνοντας την εμμονή της στα τρίποντα και τελικά γνώρισε την δεύτερη ευρωπαϊκή της ήττα με 72-67.

Οι παίκτες του Γιούρι Ζντοβντς έδειξαν κουρασμένοι στο τελείωμα της αναμέτρησης, έχασαν το καθαρό μυαλό και με άσχημα ποσοστά στην επίθεση, όπου κυριαρχούσε το παιχνίδι από τα 6,75, παρά τις πολύ κακές επιδόσεις (7/33 τρίποντα), δεν μπόρεσαν να διεκδικήσουν τη νίκη, κινδυνεύοντας μάλιστα με συντριβή όταν η διαφορά έφτασε ακόμα και στο -17.

Η «Ένωση» ξεκίνησε εντυπωσιακά και με πολύ καλή άμυνα προηγήθηκε με 0-8 στο 4’ και με 10-19 στο 10’ και έδειχνε πως δεν αντιμετώπιζε ιδιαίτερα προβλήματα στα να διατηρεί τη διαφορά. Πριν λήξει το δεκάλεπτο, ωστόσο, είχαν αρχίσει να εμφανίζονται σημάδια χαλάρωσης, κάτι που οι γηπεδούχοι εκμεταλλεύτηκαν για να προηγηθούν για πρώτη φορά με 25-21 στο 14’ και έκτοτε να αναλάβουν τον πλήρη έλεγχο της αναμέτρησης.

Η ΑΕΚ βρέθηκε πίσω στο σκορ με 36-31 στο ημίχρονο, μείωσε στον πόντο (36-35) και έδειξε ότι μπορεί να διεκδικήσει τη νίκη, όμως, και πάλι η Λούντβιχσμπουργκ βρήκε τρόπο να πάει στην τελευταία περίοδο με προβάδισμα (50-44).

Η κατάρρευση ήρθε στο ξεκίνημα της τελευταίας περιόδου, όταν οι γηπεδούχοι έκαναν ένα σερί 11-0 και έφτασαν στο 61-44 που ήταν η μέγιστη διαφορά με την ΑΕΚ να προσπαθεί με εμμονή στα τρίποντα να επιστρέψει στο παιχνίδι.

Από το σημείο εκείνο και έπειτα, το μόνο που έμενε ήταν να μαζευτεί η διαφορά, κάτι που τουλάχιστον πέτυχε η «Ένωση» με το τελικό 72-67 να είναι έως και τιμητικό.

Ο Μάικλ Ντίξον είχε 14 πόντους με 4 ριμπάουντ και 3 ασίστ, ο Γιαννούλης Λαρεντζάκης είχε 12 πόντους με 3 ριμπάουντ και ο Ντούσαν Σάκοτα είχε 11 πόντους και 5 ριμπάουντ για την ΑΕΚ, ενώ για την Λούντβιχσμπουργκ ο Τεκέλε Κόττον είχε 17 πόντους

Τα δεκάλεπτα: 15-19, 36-31, 50-44, 72-67

Λούντβιχσμπουργκ (Πάτρικ): Χάμποντς 6, Κόττον 17, ΜακΡέι 2, Μάρτιν 8, Γουόσπαν, Μπρέουνιγκ, Γκονζάλβεζ 11, Κονέ 6, Τίεμαν 6, Τόπερτ, Λέζινγκ 2, Κούλεϊ 14

AEK (Ζντοβντς): Ούκιτς 6, Σάκοτα 11, Βασιλειάδης, Μιλόσεβιτς 8, Χαριτόπουλος 4, Ντίξον 14, Λαρεντζάκης 12, Ιβάνοβιτς 6, Μαυροειδής 3, Σκουλίδας, Γουίλιαμς 3, Τσαλμπούρης

Φωτό: basketballcl.com