Εύκολα ο Άρης εκτός έδρας τους Μπάκεν Μπέαρς

Written by  Δεκ 13, 2016

Με εξαιρετική εμφάνιση στο δεύτερο ημίχρονο, ο Άρης πέρασε από την έδρα των Μπάκεν Μπέαρς με 78-92 και ανέβηκε στο 6-3 στον πρώτο όμιλο του FIBA Champions League.

Οι «κιτρινόμαυροι» δυσκολεύθηκαν στο πρώτο ημίχρονο, ωστόσο, στο δεύτερο μέρος φανέρωσαν τη διαφορά δυναμικότητας που τους χωρίζει με τους ουραγούς της βαθμολογίας και πήραν μια ακόμα νίκη στη φετινή τους ευρωπαϊκή πορεία.

Παρά το γεγονός ότι αιφνιδιάστηκε από το γρήγορο 6-0 των γηπεδούχων, ο Άρης δεν πανικοβλήθηκε, απάντησε με σερί 0-10 και έδειξε ότι ταξίδεψε στην Δανία για να διεκδικήσει τη νίκη.

Η αναμέτρηση ήταν ντέρμπι, με τους Μπέαρς να παίρνουν ένα μικρό προβάδισμα και πάλι στα μισά του δεύτερου δεκάλεπτου (31-25 στο 15’), όμως, η ελληνική ομάδα είχε και πάλι τις απαντήσεις και κατάφερε να προηγηθεί πριν το τέλος του ημιχρόνου με 36-39.

Ο Άρης ανέλαβε τον έλεγχο της αναμέτρησης, παίρνοντας μια σημαντική διαφορά (44-51 στο 25’) και έκτοτε δεν έχασε το προβάδισμα σε κανένα σημείο του αγώνα.

Η διαφορά έφτασε ακόμα και στο +18 (70-88 στο 38’) και έφτασε χωρίς να κοπιάσει περισσότερο στο τελικό 78-92.

Ο Γουίλ Κάμμινγκς έκανε πολύ καλό παιχνίδι με 19 πόντους και 4 ασίστ, ο Ταντίγια Ντραγκίσεβιτς είχε 18 πόντους με 4 ριμπάουντ και 3 ασίστ, ο Μάικλ Τζένκινς είχε 14 πόντους με 4 ριμπάουντ και 4 ασίστ και ο Βασίλης Ξανθόπουλος είχε 12 πόντους με 7 ριμπάουντ και 5 ασίστ.

Από τους γηπεδούχους, ο Ακούν-Πουρσέλ είχε 21 πόντους με 8 ριμπάουντ και ο Λέρκε 15 πόντους με 3 ασίστ.

Τα δεκάλεπτα: 22-20, 36-39, 56-60, 78-92

Μπάκεν Μπέαρς: Νταρμπόε 14, Αρκούν-Πουρσέλ 21, Μπεργκ 2, Λέρκε 15, Άιβερσεν, Ντιουφ, Γκέζελ 12, Κριστόφερσεν 4, Τόμαν 2, Τιμπόλτ, Λέβενστάιν 3, Κίτσινγκ 5

Άρης: Μαρμπλ 2, Ξανθόπουλος 12, Φλιώνης, Τσαϊρέλης 9, Τζένκινς 14, Κάμμινγκς 19, Ζάρας 9, Χρηστίδης, Μούρτος 2, Σίμτσακ 7, Νταγκίσεβιτς 18

Φωτό: basketballcl.com