Συνεχίζει τις ανατροπές ο Ολυμπιακός!

Written by  Σεπ 24, 2013

Τη συνέχεια που του έγινε… λατρεία και του χάρισε δύο συνεχόμενους τίτλους Πρωταθλητή Ευρώπης συνεχίζει με κεκτημένη ταχύτητα και στην προετοιμασία του ο Ολυμπιακός, που στην πρεμιέρα του τουρνουά Rixos Cup ανέτρεψε μια διαφορά 16 πόντων, επικρατώντας τελικά της Μπουντιβέλνικ με 80-72.

Οι ερυθρόλευκοι ξεκίνησαν την αναμέτρηση, όπως έχουν συνηθίσει, νωθρά και χωρίς μεγάλη ενέργεια, με αποτέλεσμα η Ουκρανική ομάδα να πάρει προβάδισμα στην πρώτη περίοδο με 25-18. Τα προβλήματα για την ομάδα του Γιώργου Μπαρτζώκα συνεχίστηκαν και στη δεύτερη περίοδο, με αποτέλεσμα η Μπουντιβέλνικ να ξεφύγει λίγο πριν το τέλος με 41-25 και τον Ολυμπιακό να συμμαζεύει τη διαφορά στο ημίχρονο, το οποίο έκλεισε στο -10 (43-33).

Τα πράγματα έδειχναν να αλλάζουν στην έναρξη του δευτέρου ημιχρόνου με τους παίκτες του Ολυμπιακού να μειώνουν μέχρι τα μισά της τρίτης περιόδου και να φαίνεται πως θα ακολουθήσει ντέρμπι. Μαζεμένα λάθη, όμως, στη συνέχεια, έφεραν τους Ουκρανούς και πάλι μπροστά στο σκορ με διαφορά 11 πόντων (63-52) στο τέλος τους τρίτου δεκαλέπτου.

Η τελευταία περίοδος του αγώνα, ωστόσο, ήταν βγαλμένη από τους δύο τελευταίους τελικούς της Ευρωλίγκας, με τον Ολυμπιακό να παρουσιάζει ένα πυραυλοκίνητο σύνολο που, με επιμέρους σκορ 28-9 κατάφερε να γυρίσει το παιχνίδι και να πάρει τελικά τη νίκη με 80-72.

Για τους Πρωταθλητές Ευρώπης Λο με 15 πόντους, Ντάνστον με 13 και Σλούκας με 11 πόντους και 5 ασίστ ήταν αυτοί που ξεχώρισαν. Επόμενος αντίπαλος στο τουρνουά είναι την Πέμπτη η Αναντολού Εφές.

Δεκάλεπτα: 18-25, 33-43, 52-63, 80-72