Χάθηκε στο δεύτερο και γνώρισε τη συντριβή

Written by  Οκτ 17, 2017

Ο Άρης ήταν ανταγωνιστικός μόνο στο πρώτο ημίχρονο απέναντι στην Νίμπουργκ, όμως, στο δεύτερο εξαφανίστηκε από το παρκέ, με αποτέλεσμα να δεχθεί ένα επιμέρους 53-29 και να γνωρίσει πολύ βαριά ήττα με 99-70.

Οι «κιτρινόμαυροι» προδόθηκαν κυρίως από την κάκιστη περιφερειακή τους άμυνα, επιτρέποντας στους αντιπάλους τους να πετύχουν 10/22 τρίποντα (5/6 μόνο ο Ντιγκς), ενώ υπέπεσαν σε 17 λάθη που σε ευρωπαϊκή αναμέτρηση ήταν πάρα πολλά.

Αν και ξεκίνησε καλά, ο Άρης δεν έδειξε να έχει την απαιτούμενη συγκέντρωση στην περιφερειακή του άμυνα και αυτό το πλήρωσε με 5/7 τρίποντα στην πρώτη περίοδο που επέτρεψαν στους γηπεδούχους να πάρουν από το πρώτο δεκάλεπτο διψήφια διαφορά (27-15), πριν κλείσει η περίοδος με 27-18.

Με σερί 9-0 ο Άρης μείωσε σε 27-24, έφτασε ακόμα και στο καλάθι (43-41), έχασε ευκαιρίες να ισοφαρίσει ή και να περάσει μπροστά, αλλά δεν τα κατάφερε με το ημίχρονο να βρίσκει τη Νίμπουργκ να προηγείται με 46-41.

Το ξεκίνημα του δεύτερου ημιχρόνου ήταν καταστροφικό για την ελληνική ομάδα, που δεν είχε καθόλου καθαρό μυαλό, η άμυνά της έμπαζε από παντού και είδε ξαφνικά την διαφορά να εκτοξεύεται στους 17 πόντους (65-48), ενώ έφτασε ακόμα και τους 20 (71-51) πριν ο Βον μειώσει με buzzer beater σε 71-54 στο τέλος της τρίτης περιόδου.

Η κατάσταση πλέον είχε ξεφύγει εντελώς από τον έλεγχο του Άρη που δε μπορούσε να ακολουθήσει τον ρυθμό της Νίμπουργκ, η διαφορά εκτοξεύθηκε και το τελικό 99-70 αποτυπώνει πλήρως την εικόνα που έδειξαν οι δυο ομάδες ειδικά στο δεύτερο ημίχρονο.

Ο Γκάρι Μπελ σημείωσε 15 πόντους με 5/9 τρίποντα και ο Κουάμε Βον είχε 12 πόντους με 6 ριμπάουντ, 3 ασίστ και 2 κλεψίματα, όμως, η υπόλοιπη ομάδα δεν βοήθησε καθόλου, ώστε ο Άρης να είναι ανταγωνιστικός ως το τέλος.

Από την Νίμπουργκ, μεγάλο παιχνίδι έκανε ο Κουίνσι Ντιγκς με 19 πόντους, 2 ριμπάουντ και 2 ασίστ, καθώς και ο Γιουτζίν Λόρενς που έφτασε κοντά στο double-double με 14 πόντους 2 ριμπάουντ και 9 ασίστ.

Τα δεκάλεπτα: 27-18, 46-41, 71-54, 99-70