Χωρίς κόπο νίκη και με Εφές

Written by  Σεπ 26, 2013

Με δύο πρόσωπα παρουσιάστηκε για μία ακόμα φορά ο Πρωταθλητής Ευρώπης Ολυμπιακός στον δεύτερο αγώνα του στο «Rixos Cup» της Κωνσταντινούπολης, ωστόσο, επικράτησε και της Αναντολού Εφές με 78-83 και την Παρασκευή θα αντιμετωπίσει την Μπεσίκτας στον τελικό του τουρνουά.

Οι ερυθρόλευκοι αυτή τη φορά ξεκίνησαν αντίστροφα και μπήκαν δυναμικά στο παιχνίδι, παίρνοντας πολύ γρήγορα μια διψήφια διαφορά, την οποία διατήρησαν με χαρακτηριστική άνεση. Πρωταγωνιστές στο ξεκίνημα ήταν ο Πέτγουεϊ και ο Παπαπέτρου, ενώ τη σκυτάλη πήραν στη συνέχεια οι Πρίντεζης, Σλούκας και Λο. Το 18-31 του πρώτου δεκαλέπτου, με την επίθεση των Πρωταθλητών Ευρώπης να πετά φωτιές έγινε 32-50 στο ημίχρονο. Οι παίκτες του Γιώργου Μπαρτζώκα ξεκίνησαν με την ίδια φόρα και στο δεύτερο ημίχρονο ανεβάζοντας τη διαφορά ακόμα και στους είκοσι πόντους, ωστόσο, κάπου εκεί άρχισαν να χαλαρώνουν.

Το τρίτο δεκάλεπτο έληξε με τον Ολυμπιακό να προηγείται με 55-63, διαφορά που έμεινε στα ίδια επίπεδα μέχρι το τέλος της αναμέτρησης. Στο τελευταίο λεπτό η τουρκική ομάδα προσπάθησε να μειώσει περισσότερο, αλλά το μόνο που κατάφερε ήταν να ρίξει τη διαφορά στο τελικό της σκορ 78-83.

Αμέσως μετά τη λήξη του αγώνα, ο προπονητής του Ολυμπιακού Γιώργος Μπαρτζώκας δικαιολόγησε την χαλαρότητα των παικτών του, υποστηρίζοντας πως σε αυτή την περίοδο είναι αδύνατο μια ομάδα να μπορέσει να παίζει με τον ίδιο ρυθμό σε όλη τη διάρκεια του αγώνα. «Ήταν μια καλή νίκη», πρόσθεσε.

Ο Ολυμπιακός θα αντιμετωπίσει πλέον το βράδυ της Παρασκευής την Μπεσίκτας, στον τελικό του τουρνουά «Rixos Cup».

Τα δεκάλεπτα: 18-31, 32-50, 55-63, 78-83