Απογοητευτική εμφάνιση και γιούχα μετά την ήττα

Written by  Οκτ 17, 2018

Ένας διπρόσωπος Άρης, σκιά της βαριάς του φανέλας, γνώρισε την ήττα από την άσημη φιλανδική Κατάγια με 70-79 κα έκανε το χειρότερο δυνατό ξεκίνημα στο FIBA Europe Cup,με τους φιλάθλους της ομάδας στο τέλος της αναμέτρησης να αποδοκιμάζουν παίκτες και προπονητή.

Η ελληνική ομάδα, ξεκίνησε καλά, με διάθεση, καλή κυκλοφορία και υψηλά ποσοστά στην επίθεση, κάνοντας ένα ιδανικό πρώτο δεκάλεπτο, που τον βρήκε να προηγείται με 29-16.

Η συνέχεια, ωστόσο, δεν ήταν ανάλογη, με τους φιλοξενούμενους να ξεπερνούν το αρχικό σοκ, να ροκανίζουν σταδιακά τη διαφορά και μέσα σε μόλις 6’ στο δεύτερο δεκάλεπτο, πέρασαν μπροστά με 34-35, κλείνοντας το ημίχρονο ισόπαλο με 42-42.

Η Κατάγια πήρε τον έλεγχο της αναμέτρησης, αφού απέναντί της έπαψε να υπάρχει πάθος και συγκέντρωση από τους «κίτρινους», άρχισε να παίρνει διαφορά και έφτασε το +7 (51-58), με τον Άρη να σκοράρει με το… σταγονόμετρο και το τρίτο δεκάλεπτο να ολοκληρώνεται με προβάδισμα των φιλοξενούμενων (53-58).

Ο Άρης ήταν πάρα πολύ κακός, δεν είχε δυνάμεις να φτάσει ως το τέλος, η διαφορά έφτασε ακόμα και το -13 (57-70) και το τελικό 70-79 επιβράβευσε την φιλότιμη φιλανδική ομάδα για την προσπάθεια και βύθισε τον Άρη στην εσωστρέφεια, με τους φιλάθλους να γιουχάρουν στο τέλος της αναμέτρησης.

Ο Γκάρι ΜΠελ σημείωσε 18 πόντους με 4 ριμπάουντ και 2 ασίστ, ο Μάικλ Κάιζερ είχε 17 πόντους με 6 ριμπάουντ και ο Λάκι Τζόουνς σημείωσε 11 πόντους με 6 ριμπάουντ και 3 ασίστ για τον Άρη, ενώ για την Κατάγια, ο Βίνσεντ Σίμπσον σημείωσε 13 πόντους με 7 ασίστ, ο Ντάνιελ Μάλλινγκς 12 πόντους με 7 ριμπάουντ και ο Ράιαν Ράιτ 11 πόντους με 5 ριμπάουντ.

Τα δεκάλεπτα: 29-16, 42-42, 53-58, 70-79

Φωτό: fiba.basketball