'Ωρα πλεί οφ σε Πολωνία και Ουγγαρία

Written by  Απρ 01, 2019

Η κανονική διάρκεια του πρωταθλήματος σε Πολωνία και Ουγγαρία ολοκληρώθηκε και Πολκοβίτσε, Γκιόρ και ΖΤΕ ΝΚΚ ετοιμάζονται για τα πλει οφ.

Στους τελευταίους αγώνες της κανονικής διάρκειας Πολκοβίτσε και Γκιόρ πήραν τη νίκη σε αντίθεση με τη ΖΤΕ ΝΚΚ που λύγισε από την Σοπρόν, με τις Στέλλα Καλτσίδου, Άρτεμις Σπανού και Εβίνα Μάλτση να δίνουν συνέχεια στις καλές εμφανίσεις τους.

Πεκσί - Γκιορ 53-79

Τα δεκάλεπτα: 18-27, 27-39, 44-62, 53-79

Στον αγώνα που άνοιξε την αυλαία της 22ης αγωνιστικής του Ουγγρικού πρωταθλήματος, η Πεκσί (10η στην βαθμολογία) αντιμετώπιζε την Ούνι Γκιορ ( 5η) της Άρτεμις Σπανού. Η Ελληνίδα διεθνής διανύει περίοδο φόρμας και αυτό αποτυπώνεται στα στατιστικά της. Στον εκτός έδρας αγώνα ξεκίνησε στο βασικό σχήμα και σε 31:06 λεπτά είχε 20 πόντους με 5/7 δίποντα, 3/4 τρίποντα, 1/1 βολές, 5 ριμπαουντ ενώ είχε και 2 κλεψίματα. Η Άρτεμις Σπανού ήταν η πρώτη σκόρερ του παιχνιδιού με τη Γκιόρ να τερματίζει στην 6η θέση και στα πλεί οφ θα αντιμετωπίσει την Ατομερόμου Σκεκσζάρντ.

Σοπρόν- ΖΤΕ ΝΚΚ 81-54

Τα δεκάλεπτα: 16-20, 41-40, 58-49, 81-54

Για την τελευταία αγωνιστική της κανονική περιόδου η ΖΤΕ ΝΚΚ αντιμετώπιζε εκτός έδρας την πανίσχυρη και μια από τις φετινές διεκδικήτριες της φετινής Ευρωλίγκα Σοπρόν. Η ομάδα της Εβίνας Μάλτση άντεξε μόνο στο πρώτο ημίχρονο ενώ στο δεύτερο η Σοπρόν άρχισε να παίρνει διαφορά. Η Εβίνα Μάλτση σε 30 λεπτά σκόραρε 19 πόντους ενώ είχε 4 ριμπάουντ, 2 κλεψίματα και 1 ασίστ.  Η ΖΤΕ ΝΚΚ τερμάτισε στην 5η θέση, με 36 βαθμούς και 14-8 νίκες και στα πλέι οφ θα αντιμετωπίσει την Πεκσ που τερμάτησε στην τέταρτη θέση.

Πολκοβίτσε-Αρτέγκο 61-43

Τα δεκάλεπτα: 15-11, 35-19, 50-31, 61-44

Στο ντέρμπι του Πολωνικού πρωταθλήματος η Πολκοβίτσε φιλοξένησε την τρίτη στην βαθμολογία Αρτέγκο. Στο δεύτερο δεκάλεπτο ήταν αυτό που η γηπεδούχος ομάδα απέκτησε μία διαφορά ασφαλείας την οποία διατήρησε μέχρι το τέλος. Η Στέλλα Καλτσίδου αγωνίστηκε 28:14 λεπτά πετυχαίνοντας 9 πόντους με 1/2 δίποντα, 1/3 τρίποντα και 4/4 βολές. Επίσης είχε 4 ασίστ και 3 κλεψίματα ενώ μάζεψε και 2 ριμπαουντ. Η Πολκοβίτσε τερμάτισε στην πρώτη θέση με 46 βαθμούς και ρεκορ 22-2 και στα πλει οφ θα αντιμετωπίσει την Σζόλκα Κουκιέρ ΑΖΣ.