Έχασε το κύπελλο η Πολκοβίτσε, στην καλύτερη πεντάδα η Σπανού

Written by  Ιαν 19, 2020
Η Γγκνυνια ήταν η νικήτρια στον τελικό του κυπέλλου Πολωνίας με αντίπαλο την Πολκοβίτσε.
Οι τυπικά γηπεδούχες επικράτησαν στην παράταση με σκορ 83-73 ( κ.α. 67-67).Ο αγώνας ήταν ντέρμπι ανάμεσα στην αήττητη έως τώρα ομάδα του πρωταθλήματος και την κάτοχο του τροπαίου και κρίθηκε στις λεπτομέρειες. Αμυντικά υπήρχε ισορροπία στα ριμπάουντ ( 34 για κάθε ομάδα), ενώ και επιθετικά οι προσπάθειες για σουτ ήταν μοιρασμένες.
Στο πρώτο μέρος η Γγκνυνια προηγήθηκε με 42-33 ενώ ίδιο σκηνικό και μετά με την Πολκοβίτσε να πηγαίνει το παιχνίδι στην παράταση. Εκεί παίζοντας πιο συγκεντρωμένα η Γγκνυνια και με επιμέρους σκορ 16-6 κατέκτησε το κύπελλο.
Από ελληνικής πλευράς, η Άρτεμις Σπανού αγωνίστηκε 39':27" και πέτυχε 17 πόντους (4/6 δίποντα, 3/9 τρίποντα,) ενώ είχε 5 ριμπάουντ και 2 κλεψίματα.

Τα δεκάλεπτα: 18-17, 42-33, 59-48, 67-67, 83-73