H Αρμάνι τον έκανε... κουρέλια

Written by  Ιαν 09, 2014

Ποιος είδε το συγκεκριμένο παιχνίδι και δεν έτριβε τα μάτια του! Ένας ανεκδιήγητος Ολυμπιακός έγινε παιχνιδάκι στις άγριες ορέξεις της Αρμάνι Μιλάνο και με ένα απελπιστικά κακό παιχνίδι γνώρισε την συντριβή από την ιταλική ομάδα με 81-51 τερματίζοντας το αήττητο σερί του στην Ευρωλίγκα. Πιο πολύ, όμως, τραυμάτισε τον εγωισμό του, καθώς η ήττα αυτή από μία κατά γενική ομολογία χειρότερη ομάδα, δημιουργεί έντονο προβληματισμό για τη συνέχεια της διοργάνωσης.

Οι «ερυθρόλευκοι» δεν μπήκαν ποτέ στο κλίμα του αγώνα και από το ημίχρονο και μετά έχασαν κάθε επαφή με το σκορ, την ώρα που ο Κιθ Λάνγκφορντ και ο Ντάνιελ Χάκετ έκαναν πάρτι από την περιφέρεια πετυχαίνοντας 29 και 17 πόντους αντίστοιχα, χαρίζοντας στην ιταλική ομάδα το καλύτερο δώρο για τα 78α «γενέθλιά» της. Αντίθετα, ο Ολυμπιακός δεν δικαίωσε σε κανένα σημείο του αγώνα τον τίτλο του Πρωταθλητή Ευρώπης και με τη χειρότερη εμφάνισή του εδώ και πολλά χρόνια, γνώρισε μια ντροπιαστική ήττα που μόνο πληγές και προβλήματα μπορεί να του δημιουργήσει.

Ο Ολυμπιακός ως γνωστόν δεν είχε στην αποστολή του τους Πέτγουεϊ και Λο, οι οποίοι αναμένεται σύντομα να μπουν στο χειρουργείο για να αντιμετωπίσουν τα προβλήματα τραυματισμών τους, ενώ και ο Τζαμάριο Μουν ακόμα δεν έχει δικαίωμα συμμετοχής πριν το τέλος του πρώτου γύρου. Από την πλευρά της Αρμάνι Μιλάνο, δεν κατάφερε να προσφέρει τις υπηρεσίες του ο Αλεσάντρο Τζεντίλε, ο οποίος ταλαιπωρούταν από στομαχικές διαταραχές.

Οι δύο ομάδες μπήκαν νευρικά στο παιχνίδι με τον Λανγκφορντ να πετυχαίνει το πρώτο καλάθι του αγώνα στο 3’. Η Αρμάνι είχε περισσότερη ενέργεια στο ξεκίνημα και με τους Λάνγκφορντ και Χάκετ να σκοράρουν από την περιφέρεια, η ιταλική ομάδα προηγήθηκε γρήγορα με +6 (10-4 στο 5’). Ο Ολυμπιακός, ωστόσο, είχε από νωρίς τον έλεγχο των ριμπάουντ και με τον Σίμονς να κάνει καλό παιχνίδι τόσο στην άμυνα όσο και στην επίθεση έκανε ένα σερί 8-0 και πέρασε μπροστά με 10-12 στο 6’. Η πρώτη περίοδος έληξε με τον Κώστα Σλούκα να πετυχαίνει ένα εκπληκτικό buzzer beater έπειτα από κλέψιμο του Ντάνστον και πάσα του Μάντζαρη στον αιφνιδιασμό με τους Πρωταθλητές Ευρώπης να προηγούνται με 16-21.

Με τον Μαρντί Κόλινς να κάνει ντεμπούτο με τη φανέλα του Ολυμπιακού, τον Κιθ Λάνγκφορντ να κάνει θραύση έχοντας φτάσει τους 15 πόντους, την Αρμάνι να παίρνει τον έλεγχο των ριμπάουντ και τους «ερυθρόλευκους» να μένουν χωρίς πόντο για τέσσερα λεπτά, η ιταλική ομάδα έκανε ένα σερί 14-0 και πέρασε μπροστά με 30-24 στο 14’. Η είσοδος του Σπανούλη ήταν επιβεβλημένη και με τον αρχηγό του να παίρνει επιθέσεις και να έχει μοιράσει 6 ασίστ μέχρι το 17’ ο Ολυμπιακός έκανε με τη σειρά του ένα σερί 7-0 και πέρασε μπροστά με 30-31. Οι «ερυθρόλευκοι», ωστόσο, έκαναν το χειρότερο δυνατό τελείωμα στο δεκάλεπτο, αφού με σειρά λαθών σε άμυνα και επίθεση επέτρεψαν στην Αρμάνι να κάνει ένα σερί 9-1 ως το τέλος και με τον Λάνγκφορντ να ολοκληρώνει το πρώτο ημίχρονο με 17 πόντους πήγαν στα αποδυτήρια για το ημίχρονο μπροστά στο σκορ με 39-32.

Τα πράγματα έγιναν ακόμα πιο δύσκολα για τον Πρωταθλητή Ευρώπης, καθώς όχι μόνο δεν κατάφερε να μπει συγκεντρωμένος στο τρίτο δεκάλεπτο, αλλά επέτρεψε στην Αρμάνι να ξεφύγει ακόμα περισσότερο. Λάνγκφορντ και Χάκετ έκαναν πλάκα στην άμυνα του Ολυμπιακού, ανεβάζοντας πολύ γρήγορα τη διαφορά στο +14 (48-34 στο 23’). Ο Ολυμπιακός ήταν τραγικός σε αυτό το διάστημα επιτρέποντας στην Αρμάνι να κάνει ο,τι θέλει στο παρκέ, με τον Γκάνι Λαβάλ να μοιράζει τάπες παντού και τη διαφορά να φτάνει τους 22 πόντους στο 29’ με τον Λάνγκφορντ να έχει 5/5 τρίποντα και το βράδυ να είναι εφιαλτικό για τους Πρωταθλητές Ευρώπης. Το επιμέρους σκορ της τρίτης περιόδου ήταν 24-8 με την Αρμάνι να ολοκληρώνει το πάρτι με 63-40.

Ο Ολυμπιακός είχε από ώρα πετάξει «λευκή» πετσέτα κάτι που φάνηκε και στο ξεκίνημα της τελευταίας περιόδου, όπου οι παίκτες της Αρμάνι συνέχισαν να πυροβολούν ανελέητα ανεβάζοντας τη διαφορά σε δυσθεώρητα ύψη για τα δεδομένα του Ολυμπιακού. Οι Πρωταθλητές Ευρώπης έκαναν μακράν το χειρότερο παιχνίδι της σύγχρονης ιστορίας τους με τους παίκτες των «ερυθρολεύκων» να κάνουν το ένα λάθος μετά το άλλο και με ενέργειες που θύμιζαν κάτι χειρότερο από σχολικό πρωτάθλημα πέτυχαν τους πρώτους τους πόντους στην τελευταία περίοδο μόλις στο 36’ με βολές του Σλούκα, ο οποίος μείωσε τη διαφορά στους -30!

Ό,τι και να γράψει κανείς για το ναυάγιο του Ολυμπιακού είναι λίγο, αφού το τελικό σκορ 81-51 από μόνο του λέει πάρα πολλά. Το πρόσωπο του Βασίλη Σπανούλη ο οποίος αποσύρθηκε 4 λεπτά πριν τη λήξη του εφιάλτη ήταν η χαρακτηριστικότερη απόδειξη ότι κανένας δε μπορούσε να πιστέψει αυτό που έζησε η ομάδα του Πειραιά.

Με μόλις 19 πόντους στο δεύτερο ημίχρονο, 3/18 τρίποντα, 17/45 δίποντα και 16 λάθη, καμία ομάδα δε μπορεί να περιμένει να έχει τύχη, ειδικά όταν ο αντίπαλος υπερέχει συντριπτικά σε όλους τους τομείς της στατιστικής.

Η ήττα από μόνη της δεν θα έλεγε τίποτα αν δεν ερχόταν αυτή η καταστροφική διαφορά που σε βάθος χρόνου θα είναι βέβαιο πως θα δημιουργήσει πολλά προβλήματα στους «ερυθρόλευκους».

Τίποτα δεν τελείωσε με αυτή την ήττα, όμως, αυτή η τραγική εμφάνιση του Ολυμπιακού μόνο κακό έκανε στο γόητρο και την ιστορία του. Ο επόμενος αγώνας με την Μπαρτσελόνα στο ΣΕΦ πλέον αποκτά χαρακτήρα ζωής και θανάτου, αφού με νέα ήττα ο Ολυμπιακός θα μπει από νωρίς σε περιπέτειες ακόμα και για την πρόκριση στα play off της Ευρωλίγκα.

Η εβδομάδα που θα μεσολαβήσει θα πρέπει να προβληματίσει έντονα άπαντες στο «ερυθρόλευκο» στρατόπεδο, καθώς η «κοιλιά» που κάνει η ομάδα το τελευταίο διάστημα αρχίζει να προκαλεί σοβαρά προβλήματα και μόνο με απότομο γύρισμα του διακόπτη θα καταφέρει να ξεπεράσει την κρίση και να διεκδικήσει το δικαίωμα να υπερασπιστεί τον τίτλο του.

Με εμφανίσεις, ωστόσο, σαν κι αυτή, όχι μόνο δε μπορεί να περιμένει πολλά, αλλά κινδυνεύει να βγει εκτός στόχων από πολύ νωρίς.

Τα δεκάλεπτα: 16-21, 39-32, 63-40, 81-51