Πρωτάθλημα Ουγγαρίας: Σωτηρίου on fire

Written by  Φεβ 23, 2020
Η Γκιορ φιλοξένησε την Τσεγκλεντ της Κατερίνας Σωτηρίου για την 20η αγωνιστική του πρωταθλήματος της Ουγγαρίας.

Μετά το αρχικό 14-11, οι γηπεδούχες με ένα σερί 13-2 έκλεισαν το πρώτο δεκάλεπτο με 29-16. Στην δεύτερη περίοδο ίδιο το σκηνικό με την Γκιορ να διατηρεί το προβάδισμα σε διψήφιο αριθμό πόντων (41-29). Στο δεύτερο ημίχρονο με μία εκπληκτική Κατερίνα Σωτηρίου η Τσεγκλεντ μείωσε σε 61-60 ενώ με δικό της τρίποντο έφερε το παιχνίδι στα ίσια κάνοντας το 64-64.Στα τελευταία τρία λεπτά όμως δεν σημείωσε κάποιο καλάθι η ομάδα της και αυτό είχε ως αποτέλεσμα να ηττηθούν με 72-64.

Η Κατερίνα Σωτηρίου πραγματοποίησε μία ακόμη πολύ καλή εμφάνιση και μετά τους 27 πόντους την προηγούμενη αγωνιστική, σημείωσε 24 σε 36':03". Συγκεκριμένα είχε 8/12 δίποντα, 2/6 τρίποντα, 2/2 βολές, 4 ριμπάουντ, 1 κλέψιμο και 1 κόψιμο.

Τα δεκάλεπτα: 29-16, 41-29, 57-47, 72-64.