Κορυφή για δύο

Written by  Απρ 14, 2021

Στο ντέρμπι κορυφής της 10ης αγωνιστικής, του πρωταθλήματος της Α1 Γυναικών, τα Χανιά φιλοξένησαν τον Παναθηναϊκό, με τις "πράσινες" να παίρνουν τη νίκη με 85-68 και έτσι να ρίχνουν τις γηπεδούχες από την κορυφή του βαθμολογικού πίνακα, στην οποία πλέον ισοβαθμούν μόνο με τον Ολυμπιακό, έχοντας 15 βαθμούς σε 8 αναμετρήσεις.

Ο Παναθηναϊκός ήταν εκείνος που μπήκε πιο δυνατά στο παρκέ και αρχικά προηγήθηκε με 9-2, χάρη σε 7 διαδοχικούς πόντους τις Ριντ και στη συνέχεια με 13-4. Διατηρώντας τον έλεγχο, σε άμυνα και επίθεση, οι φιλοξενούμενες έκλεισαν το πρώτο δεκάλεπτο προηγούμενες με 25-12. Οι γηπεδούχες μείωσαν σε 25-28 στα μισά της δεύτερης περιόδου αλλά πολύ γρήγορα η διαφορά ανέβηκε εκ νέου σε διψήφιο αριθμό, στο +11, για το 27-38. Η εικόνα δεν άλλαξε στη συνέχεια και με το σύνολο της Ελένης Καπογιάννη να είναι ανώτερο, το 31-44 στο ημίχρονο αλλά και το τελικό 85-68 ήρθαν φυσιολογικά. Ο Παναθηναϊκός έφτασε τις 7 νίκες σε 8 αναμετρήσεις και με 15 βαθμούς βρίσκεται στην κορυφή του βαθμολογικού πίνακα, μαζί με τον Ολυμπιακό.

ΟΑ Χανίων-Παναθηναϊκός 68-85
Διαιτητές: Κάρδαρης-Καλογερόπουλος Φ.-Τηγάνης
Δεκάλεπτα: 12-25, 31-44, 52-68, 68-85
ΟΑ Χανίων (Θεοδωράκης): Τζουγκράκη, Μπιν 8, Θεοδώρου 11(1), Νταουντάκη, Ψυχογιού 14(3), Παπαδάκη, Λίτσι 9(1), Φάρου 3, Ντράμοντ 11, Τζάκσον 12.
Παναθηναϊκός (Καπογιάννη): Ριντ 22, Μόργκαν 10(2), Χελιώτη, Μούλη 6, Λύμουρα 13(1), Καλαμπάκου 7(1), Κωτούλα 3(1), Δίελα 3(1), Σκουμπάκη 3(1), Ζιάκα, Λεουτσάνκα 18.