Πέρασε από τον Άγιο Δημήτριο ο Παναθηναϊκός

Written by  Νοε 06, 2016

Στην αναμέτρηση που ολοκλήρωσε την 4η αγωνιστική του πρωταθλήματος της Α1 των γυναικών ο Παναθηναϊκός επικράτησε του Κρόνου μέσα στον Άγιο Δημήτριο με 69-59.

Ο Παναθηναϊκός ήταν αυτός που μπήκε πιο δυνατά στην αναμέτρηση και αποφασισμένος να μην αφήσει τον Κρόνο να κάνει το παιχνίδι του. Με τις Διέλα και Χάμπτον σε πολύ καλή μέρα επιθετικά (9 και 11 πόντους αντίστοιχα στο πρώτο δεκάλεπτο) ο Παναθηναϊκός έτρεξε ένα σερί 12-0  ενώ ο Κρόνος χρειάστηκε τεσσεράμισι λεπτά γα να πετύχει το πρώτο του καλάθι εγκλωβισμένος στην πολύ καλή άμυνα των παικτριών του Πέτρου Πρέκα. Ο Κρόνος δεν μπορούσε να βρει λύσεις στην επίθεση με το δεκάλεπτο να λήγει 8-30.

Αντιστρόφως ανάλογη η εικόνα στο δεύτερο δεκάλεπτο όπου ο Κρόνος βελτίωσε την άμυνα του, δέχτηκε μόλις 2 πόντους σε 6,5 λεπτά και με ένα σερί 12-0 μείωσε τη διαφορά στους 10 πόντους (22-32). Τρία λεπτά πριν τη λήξη του πρώτου ημιχρόνου η διαφορά έπεσε και σε μονοψήφιο νούμερο (35-24) με τις Γκράις και Σίντυ να πετυχαίνουν 7 και 8 πόντους αντίστοιχα μέχρι εκείνο το σημείο για να πάνε οι δυο ομάδες στα αποδυτήρια με το σκορ στο 30-38.

Δυνατές άμυνες και από τις δυο ομάδες με την έναρξη του τρίτου δεκαλέπτου με τον Παναθηναϊκό να διαφυλάσσει τη διαφορά των οκτώ πόντων και λίγο πριν τα μέσα του δεκαλέπτου να την ανεβάζει πάλι σε διψήφιο αριθμό με διαδοχικά εύστοχα σουτ από τις Σμιθ και Μούλη (32-48). Ο Κρόνος δεν έδωσε συνέχεια στην αντεπίθεση του δεύτερου δεκαλέπτου με τη διαφορά να φτάνει και στο συν 21 (32-53) τρία λεπτά πριν το τέλος του δεκαλέπτου. Δυο συνεχόμενα καλάθια από την Ξάνθου διαμόρφωσαν το 36-53 που ήταν και το σκορ του δεκαλέπτου.

Η σωστή διαχείριση του τελευταίου δεκαλέπτου από πλευράς Παναθηναϊκού διατηρούσε τη διαφορά πάνω από τους δέκα πόντους. Ο Κρόνος παίρνοντας σκορ από την Ξάνθου και τη Σταμάτη έκανε μια τελευταία προσπάθεια να ανατρέψει την εις βάρος του κατάσταση ωστόσο για κάθε καλάθι που δεχόταν ο Παναθηναϊκός απαντούσε με αποτέλεσμα το 59-69 να έρθει φυσιολογικά.

Κορυφαία της αναμέτρησης η Χάμπτον που πέτυχε 21 πόντους ενώ μάζεψε και 13 ριμπάουντ. Επιθετικά την ακολούθησαν οι Σμιθ, Διέλα και Έιβερι που πέτυχαν 14, 12 και 10 πόντους αντίστοιχα. Από πλευράς Κρόνου η Γκραις τελείωσε το παιχνίδι με 15 πόντους και η Σταμάτη με 11.

Τα δεκάλεπτα: 8-30, 30-38, 36-53, 59-69

Κρόνος Αγίου Δημητρίου (Λαγοπόδης) : Τζανετάτου 2, Αυτζή 7, Σπαθάρου 4, Γκράις 15, Σταμάτη 11, Οικονομίδου, Ξάνθου 6, Σίντι 8, Κυριακοπούλου 6

Παναθηναϊκός (Πρέκας) : Μούλη 6, Σμιθ 14, Καλαμπάκου 6, Πράπα, Σλούκα, Διέλα 12, Έιβερι 10, Χάμπτον 21