Στο τέλος μίλησε η άμυνα του Παναθηναϊκού

Written by  Δεκ 03, 2016

Σε ένα κακό ποιοτικά παιχνίδι ο Παναθηναϊκός έχοντας τις Χάμπτον και Έιβερι σε πολύ καλή μέρα επιθετικά πήρε τη νίκη πιο δύσκολα από ότι δείχνει το τελικό 64-42 κόντρα στη Δάφνη Αγίου Δημητρίου στο πλαίσιο της 7ης αγωνιστικής του πρωταθλήματος.

Το παιχνίδι στο κλειστό "Παύλος Γιαννακόπουλος" ξεκίνησε νευρικά για τις δυο ομάδες με το σκορ να είναι μόλις στο 2-4 στο τέταρτο λεπτό. Ο Παναθηναϊκός έτρεξε στον αιφνιδιασμό με τις Μούλη και Έιβερι και με ένα σερί 6-0 πήρε το προβάδισμα μέσα σε ένα λεπτό. Η Δάφνη βρήκε απαντήσεις και δεν άφησε τις γηπεδούχες να ξεφύγουν στο σκορ (8-8 τρία λεπτά πριν τη λήξη) και πήρε εκ νέου το προβάδισμα με 12-10 παίζοντας κάτω από το καλάθι με τις Μπράουν και Τσέσλεκ (10-12). Η πρώτη περίοδος  ολοκληρώθηκε με τις παίκτριες του Πέτρου Πρέκα να ανακτούν την πρωτοπορία στο σκορ χάρη στην Χάμπτον που έδινε σκληρές μάχες κάτω από τις δυο ρακέτες.

Στο δεύτερο δεκάλεπτο οι δυο ομάδες συνέχισαν να παίζουν κάτω από τη ρακέτα και να στηρίζονται στις ξένες παίκτριες τους. Ο Παναθηναϊκός βρήκε επιθετικές λύσεις και από την Ιωάννα Δίελα και διατηρούσε ένα μικρό προβάδισμα (17-12 και 23-17) χωρίς όμως να μπορεί να ξεφύγει περισσότερο απέναντι στην σκληροτράχηλη ομάδα της Δάφνης η οποία για ακόμα μια αναμέτρηση δείχνει ότι δεν θα είναι εύκολος αντίπαλος για κανέναν. Οι δυο ομάδες πήγαν στα αποδυτήρια με το ταμπλό στο 30-27 και τις Χάμπτον και Μπράουν να έχουν από 12 πόντους και 7 και 5 ριμπάουντ αντίστοιχα.

Με την έναρξη της τρίτης περιόδου η Δάφνη έφερε ξανά το παιχνίδι στα ίσα (30-30). Οι μονομαχίες κάτω από τις δυο ρακέτες συνεχίζονταν σε ένα κακό ποιοτικά δεκάλεπτο με τις γηπεδούχες να διατηρούν ένα μικρό προβάδισμα (35-33) στα μέσα της περιόδου. Ένα καλάθι και φάουλ της Μπράουν έδωσε το δικαίωμα στη Δάφνη να μειώσει σε 39-37 ενώ αν οι φιλοξνούμενες είχαν εκμεταλλευτεί και την τεχνική ποινή που δέχτηκε ο πάγκος των "πράσινων" για διαμαρτυρίες

Στο τελευταίο δεκάλεπτο ο Παναθηναϊκός μπήκε στο παρκέ αποφασισμένος να μην δώσει άλλο δικαίωμα στον αντίπαλο να διεκδικήσει κάτι περισσότερο από την αναμέτρηση και τρέχοντας ένα σερί 6-0 αρχικά ανέβασε τη διαφορά στο συν 8 (45-37) κρατώντας παράλληλα την ομάδα της Δάφνης χωρίς σκορ για δυόμισι λεπτά (σε όλο το δεκάλεπτο πέτυχε μόλις 2 πόντους). Η διαφορά ανέβηκε σε διψήφιο αριθμό (49-39) ενώ απέμεναν έξι λεπτά για τη λήξη του αγώνα. Όσο κυλούσαν τα λεπτά η διαφορά μεγάλωνε φτάνοντας στη μέγιστη τιμή της στο συν 22  (61-39) τριάντα δευτερόλεπτα πριν τη λήξη για να γραφτεί στην συνέχεια το τελικό 64-42.

Τα δεκάλεπτα: 15-12, 30-27, 39-37, 64-42

Παναθηναϊκός (Πρέκας): Μούλη 9, Στούπα, Καλαμπάκου 5, Πράπα 1, Σλούκα, Δίελα 9, Έιβερι 16, Σαπαλίδου, Εζετζά-Τσινάσα, Χάμπτον 24

Δάφνη Αγίου Δημητρίου (Μπουμπούς): Γιανέλλη, Βλάνη 3, Αλεξανδρή 5, Μανώλη 5, Παπακωνσταντίνου, Αξιοπούλου 3, Γιαμπάνη, Τσέσλεκ 8, Τετενέ, Μπράουν 18