Η παραμονή θα κριθεί στη Νέα Σμύρνη

Written by  Απρ 23, 2017

Σε τρίτο παιχνίδι οδηγείται η σειρά των play-out ανάμεσα στον Πανιώνιο και τον Άρη καθώς η ομάδα της Θεσσαλονίκης ισοφάρισε σε 2-2 επικρατώντας με 73-68 στο Αλεξάνδρειο.

Ο Άρης ήταν αυτός που μπήκε πιο δυνατά στο παιχνίδι καθώς είχε μόνο ένα αποτέλεσμα να κυνηγήσει και αυτό ήταν η νίκη που θα ισοφάριζε τη σειρά των αγώνων και διατηρούσε μια μικρή διαφορά 5-7 πόντων για να λήξει το πρώτο δεκάλεπτο με 19-14.

Στη δεύτερη περίοδο ο Πανιώνιος ισορρόπησε το παιχνίδι και από τα μέσα του δεύτερου δεκαλέπτου οι δυο ομάδες ήταν στο καλάθι με τις γηπεδούχες να συνεχίζουν να είναι μπροστά. Δυο λεπτά πριν την ολοκλήρωση του ημιχρόνου οι παίκτριες του Άγγελου Τσίκληρα έφεραν τον αγώνα στα ίσα (29-29) αλλά η ομάδα της Θεσσαλονίκης αντέδρασε και με ένα σερί 7-2 πήγε στα αποδυτήρια προηγούμενη 36-31.

Στο τρίτο δεκάλεπτο η εικόνα δεν άλλαξε με τον Άρη να μπαίνει στα τελευταία δέκα λεπτά του αγώνα προηγούμενος 55-48. Σε εκείνο το σημείο ο Πανιώνιος αντέδρασε, έτρεξε ένα σερί 9-1 και πέρασε μπροστά με 57-56 επτά λεπτά πριν τη λήξη του αγώνα. Μέχρι το τέλος της αναμέτρησης καμία ομάδα δεν μπορούσε να πάρει διαφορά ασφαλείας. Στα τελευταία δευτερόλεπτα ο Άρης ήταν πιο ψύχραιμος στις επιλογές του, πιο εύστοχος από τη γραμμή των βολών και έτσι με το τελικό 73-68 πήρε το ροζ φύλλο αγώνα στέλνοντας τη σειρά σε τρίτο παιχνίδι την επόμενη Τετάρτη (26/4 14:00) στη Νέα Σμύρνη.

Τα δεκάλεπτα: 19-14, 36-31, 55-48, 73-68

Άρης (Κουλακιώτης-Μακρής):  Μακένζι 20, Κατσαμούρη 2, Κουφογιάννη 13(1), Τσινέκε Ε., 11, Τράντα 11(3),  Μοντγκόμερι 14, Γκλεζάκη 2, Τσινέκε Κ.

Πανιώνιος (Τσίκληρας-Γιαννουλάκης): Πέτερσεν 11(2), Χίλι 19, Τσιαδή 2, Μπότσαρη, Θεοδωρομανωλάκη 7(1),  Στεφανίδου 5(1), Πατεράκη 7(1), Γρηγορίου 2, Τζόουνς 17.