Βαριά ήττα στην Λετονία

Written by  Φεβ 06, 2019

Ο Ολυμπιακός άντεξε για ένα δεκάλεπτο στην έδρα της TTT Riga και γνώρισε την ήττα με 70-44 από τις Λετονές για την 12η αγωνιστική της Ευρωλίγκας.

Ο Ολυμπιακός ήταν καλός μονάχα στο πρώτο δεκάλεπτο. Οι γηπεδούχες εκμεταλλευόμενες την έδρα τους ξέφυγαν στο σκορ, έκλεισαν το ημίχρονο όντας 16 πόντους μπροστά και τότε ήταν αδύνατον ο Ολυμπιακός να αντιδράσει. Η TTT Riga κράτησε τη διαφορά στους 21 πόντους με την έναρξη της τέταρτης περιόδου και μετά απλά την διατήρησε σε αυτά τα επίπεδα χωρίς οι «ερυθρόλευκες» να μπορούν να γυρίσουν στο ματς. Πρώτη σκόρερ για τον Ολυμπιακό ήταν η Ιβάνα Τίκβιτς με 12 πόντους ενώ την ακολούθησε η Αγγελική Νικολοπούλου με 11.

Τα δεκάλεπτα: 22-16, 36-20, 52-31, 70-44

ΤΤΤ Riga (Ζίμπαρτς): Κρέσλινα 9 (1), Κουλιτέ 3 (1), Μότε 1, Πιλαμπέρ 3, Ροζενμπέργκα, Μπάσκο 4, Μπρουμερμάνε 4, Εγκλίτε, Πέντι 11, Πούλβερε 17 (3), Σλότερ 5, Βίτολα 13.

ΟΛΥΜΠΙΑΚΟΣ (Παντελάκης): Αυτζη, Τζόνσον 3 (3/8β, 12ρ, 2κλ), Νικολοπούλου 11 (3/4δ, 1/3τρ, 2/2β, 3ρ, 2ασ, 5κλ), Σταμάτη (2ασ, 1 κλ), Τίκβιτς 12 (6/8δ, 6ρ), Κοσμά (2ρ), Λίτση, Παυλοπούλου (1ρ, 2ασ), Σωτηρίου 6 (2/3τρ, 2ασ, 2κλ), Σπυριδοπούλου 4 (2/4δ, 3ρ), Σταμολάμπρου 5 (1/3δ, 1/3 τρ, 4ρ, 1ασ), Τόμας 3 (1/6τρ, 2ασ).