Σταθερά δεύτερη η Ελευθερία, στην παράταση οι Εσπερίδες

Written by  Φεβ 16, 2020
Με νίκες συνέχισαν την πορεία τους στο πρωτάθλημα της Α1 Γυναικών, Εσπερίδες Καλλιθέας και Ελευθερία Μοσχάτου, κόντρα σε ΠΑΟΚ και Μελίσσια αντίστοιχα, στο πλαίσιο της 17ης αγωνιστικής.

Στο κλειστό της Καλλιθέας, οι Εσπερίδες είχαν το προβάδισμα σε όλη τη διάρκεια του αγώνα, στην τελευταία περίοδο ο ΠΑΟΚ ανέβασε την απόδοση του και έστειλε τον αγώνα στην παράταση. Εκεί οι γηπεδούχες με σωστότερες επιλογές έφτασαν στην νίκη με το τελικό 83-79. Στα Μελίσσια, η τοπική ομάδα φιλοξένησε την Ελευθερία, με την ομάδα του Μοσχάτου να παίρνει το ροζ φύλλο αγώνα, επικρατώντας με 74-63 και συνεχίζει να βρίσκεται στη δεύτερη θέση του βαθμολογικού πίνακα, όπου ισοβαθμεί με τον Παναθηναϊκό.

ΚΑΟ Μελισσίων - Ελευθερία Μοσχάτου 63-74
Διαιτητές:Σπυρόπουλος-Σκαλτσής-Ναστούλης
Δεκάλεπτα: 22-19, 34-38, 54-59, 63-74
Μελίσσια (Μάλαμα): Α Φατιμάχ 2, Στεφάνου 9, Πατέρα, Παναγιωτίδη, Κοιλιαρίδη 3(1), Ζακυνθινού, Κούκη 8, Κωνσταντινίδου, Γιαμπάνη 12, Κινγκ 18, Τζόνσον 11(1).
Ελευθερία Μοσχάτου (Παπαναστασίου): Τζέιμς 19(1), Σπαθάρου 11(3), Μίχου 13, Σταμάτη 4, Γκίλντεϊ 7(1), Αλεξανδρή 11(1), Ρόσελ 9.

Εσπερίδες - ΠΑΟΚ 83-79 (παρ.)
Διαιτητές:Αναστόπουλος Αντ.-Παντελίδης-Φάκαρος
Δεκάλεπτα: 18-15, 43-38, 65-56, 74-74 (κ.α.), 83-79 (παρ.)
Εσπερίδες (Σκληρός): Γκιλ 25(6), Εμμανουηλίδου, Δανούση 5(1), Λουκάτου 5(1), Κεχαγιά 3(1), Ακλ 21(1), Πατεράκη 9, Μπενέκη 7, Μάιζ 8.
ΠΑΟΚ (Μασλαρινός): Λιούις 16, Καρλάφτη 11(1), Κωτούλα 21(3), Σύρρα 2, Ταρπάγκου 6, Τζέλου, Μούλιγκαν 18, Μπουτσούκη , Κιλαζίδου 5.