Νίκησε την Ουκρανία η Εθνική Νέων Γυναικών

Written by  Αυγ 05, 2023

Η Εθνική Νέων Γυναικών σε αγώνα για τις θέσεις 9-17 του Ευρωπαϊκού Πρωταθλήματος (Β’ κατ.) που διεξάγεται στην Ρουμανία επικράτησε με 77-51 της Ουκρανίας.

Η Ελλάδα ήταν καλύτερη σε όλη τη διάρκεια του αγώνα, κυριάρχησε στον τομέα των ριμπάουντ, έπαιξε καλή άμυνα, ενώ είχε και πλουραλισμό στην επίθεση. Επόμενο παιχνίδι για την Εθνική Νέων Γυναικών το Σάββατο (5/8, 15.30) απέναντι στη Μεγάλη Βρετανία.

Η Εθνική Νέων Γυναικών μπήκε δυνατά στο παρκέ και προηγήθηκε με 15-4 (5’) με προσπάθειες των Μποσγανά και Γρηγοροπούλου. Οι διεθνείς συνέχισαν στο ίδιο μοτίβο ελέγχοντας ρυθμό του αγώνα και στο τέλος του δεκαλέπτου βρέθηκαν μπροστά με 9 πόντους (22-13).

Η Ελλάδα έφτασε τη διαφορά στο +13 (26-13, 12’30’’), ωστόσο η Ουκρανία πίεσε στην άμυνα, εκμεταλλεύτηκε την αστοχία των διεθνών αθλητριών και μείωσε στους τρεις πόντους (28-25, 16’30’’) κάνοντας ένα επιμέρους 12-2. Οι παίκτριες του Μάριου Δεσποτάκη «επέστρεψαν» και πήγαν στα αποδυτήρια για το ημίχρονο με διαφορά επτά πόντους (34-27).

Στις αρχές του β’ ημιχρόνου η Εθνική Νέων Γυναικών έφτασε και πάλι σε διψήφια διαφορά πόντων (39-27, 22’) με τρίποντο της Ανδρικοπούλου, αλλά δεν έμεινε εκεί… Εχοντας πολλές λύσεις στην επίθεση έκανε το 55-37 (28’30’’) με τρίποντο της Πολυμένη.

Το τέταρτο δεκάλεπτο ήταν μια τυπική διαδικασία για την Εθνική Νέων Γυναικών με τη διαφορά να ξεπερνά τους 20 πόντους (73-47, 36’) και η Ελλάδα να φτάνει σε μια άνετη επικράτηση με 77-51.

Διαιτητές: Ρόξο Περντιγκάο (Πορτογαλλία), Κομ Νζίλο (Καμερούν), Σιμανόβιτσα (Λετονία)
Δεκάλεπτα: 22-13, 34-27, 57-42, 77-51
Ελλάδα (Δεσποτάκης): Αλεξιά, Δροσούνη 9, Κουκή 5, Παπαδακη, Στεργάκη 3, Ανδρικοπούλου 5(1),Μποσγανά 12(1), Γρηγοροπούλου 12, Καρατάσιου 3(1), Παπαδοπούλου 10, Πολυμένη 12(4), Πρίφτη 6.