Πρώτη νίκη για τους άνδρες στη Μάλαγα

Written by  Ιουν 23, 2024

Σύμφωνα με τη λαϊκή ρήση… «Η εκδίκηση είναι ένα πιάτο που τρώγεται κρύο» και οι παίκτες του Βασίλη Γεραγωτέλλη, το «έφαγαν» σήμερα (Κυριακή, 23/6) με τη νίκη τους 68-47 επί του Ισραήλ, στα πλαίσια της 2ης αγωνιστικής, του Β’ ομίλου των ανδρών, στο Ευρωπαϊκό πρωτάθλημα Καλαθοσφαίρισης Κωφών, που διεξάγεται στη Μάλαγα της Ισπανίας. Το Ισραήλ ήταν η ομάδα που είχε στερήσει τον ημιτελικό στο περυσινό Παγκόσμιο πρωτάθλημα, που διεξήχθη στην Κρήτη.

Το παιχνίδι άρχισε με τους καλύτερους οιωνούς για την Εθνική μας ομάδα με τους Ισραηλινούς να σημειώνουν τους πρώτους τους δύο πόντους 4’15’’ πριν τη λήξη της 1ης περιόδου! Αντίθετα Πεταλάς και Βαβάτσικος «εκτελούσαν» κατά ριπάς και είχε φθάσει η Εθνική να προηγείται με 11-0!. Οι Ισραηλινοί βρήκαν την ευστοχία τους και άρχισαν να …ροκανίζουν τη διαφορά, εκμεταλλευόμενοι και κάποια άστοχα σουτ των Ελλήνων παικτών, για να κλείσει το 10λεπτο με 17-12 με προηγούμενη την Ελλάδα.

Στο 2ο 10λεπτο, εξελίχθηκε αντίθετα το σκορ, με τους Ισραηλινούς να σκοράρουν και την Εθνική μας να προσπαθεί να συγκρατήσει τη διαφορά, αλλά να κρατάει πάντα την πρωτοπορία (17-14, 20-17, 22-19, 25-23). Με ένα καλάθι 2 πόντων και μια εύστοχη βολή, σε κερδισμένο φάουλ, το Ισραήλ αρχικά ισοφάρισε (25-25) και στη συνέχεια πέρασε μπροστά για πρώτη φορά στον αγώνα (5’28’’ πριν τη λήξη). Το σκορ και το προβάδισμα άρχισε να εναλλάσσεται μεταξύ των δύο ομάδων, με το ημίχρονο να βρίσκει προηγούμενο το Ισραήλ, με πέντε πόντους 35-30.

Η αρχή του Β’ ημιχρόνου είχε δύο…πρόσωπα. Αρχικά το Ισραήλ ως Mister Hyde έφθασε τη διαφορά στους 10 πόντους (42-32, 8’45’’, πριν τη λήξη) και στη συνέχεια ως Dr. Jekyll πέτυχε μόλις 2 πόντους (!) έως το τέλος της περιόδου. Το εκμεταλλεύθηκαν οι παίκτες του Γεραγωτέλλη και…  εξαφάνισαν τη διαφορά. Η Εθνική μας προηγήθηκε με καλάθι του Γλύνη (44-42), ο οποίος  αγωνιζόταν με ράμματα στο φρύδι του, από την πρώτη περίοδο, όταν σε σύγκρουσή του, με παίκτη του Ισραήλ μάτωσε, με αποτέλεσμα να χρειαστεί ράμματα. Επέστρεψε όμως και αγωνίστηκε κανονικά. Οι Ισραηλινοί ευστόχησαν στην τελευταία τους επίθεση και η περίοδος έληξε ισόπαλη 44-44.

Και ο… Dr. Jekyll συνέχισε να εμφανίζεται στην ομάδα του Ισραήλ και συνεχίστηκε και σε όλο το τελευταίο 10λεπτο, καθώς οι Ισραηλινοί πέτυχαν μόλις 3 πόντους(!). Πεταλάς και Βαβάτσικος, αλλά και οι Βαϊόπουλος, Δεληγεώργης, βρήκαν την ευστοχία τους με τη διαφορά να ανεβαίνει και στους 15 (59-44, 5’54’’ πριν τη λήξη). Οι Ισραηλινοί πέτυχαν καλάθι ένα δύο πόντων (5’01’’) και ακόμη έναν με βολή, 1’ πριν τη λήξη του αγώνα και στη συνέχεια «σίγησαν». Αντίθετα, οι παίκτες του Γεραγωτέλλη ευστοχούσαν στα σουτ που επιχειρούσαν, για να φθάσουν τελικά στη νίκη με 21 πόντους και το τελικό 68-47!.

Ισραήλ-Ελλάδα 47-68

Τα 10λεπτα: 12-17, 23-13, 9-14, 3-24.

Εθνική Ελλάδος (Βασίλης Γεραγωτέλλης): Κοσκινάς 2 (0/2), Ερηνάκης, Μίλιος, Γκανατσάς, Γλύνης 5 (1/6), Ντικούδης 2 (0/1), Βαϊόπουλος 9, Πεταλάς 15 (2/6), Βαβάτσικος 20 (5/11), Δεληγεώργης 13 (0/4), Κωνσταντάρας 1 (0/1), Τσαγκαρούλης 1.

Το επόμενο παιχνίδι της Εθνικής ανδρών είναι αύριο (Δευτέρα του Αγίου Πνεύματος, 24/6) με αντίπαλο την Πολωνία (18:00, ώρα Ελλάδος). Αύριο αγωνίζονται και  οι γυναίκες στο 2ο παιχνίδι τους, με αντίπαλο τη Λιθουανία (19:00, ώρα Ελλάδος).