Δεύτερη νίκη για τους άνδρες επί της Πολωνίας

Written by  Ιουν 25, 2024

Τη δεύτερη νίκη της, σημείωσε σήμερα, του Αγίου Πνεύματος (24/6) η Εθνική ομάδα καλαθοσφαίρισης ανδρών, επί της Πολωνίας με 74-65, στα πλαίσια της 3ης αγωνιστικής του Β’ ομίλου, στο Ευρωπαϊκό πρωτάθλημα Καλαθοσφαίρισης Κωφών, που διεξάγεται στη Μάλαγα της Ισπανίας.

Η Εθνική ομάδα με αυτή της τη νίκη πιθανότατα θα τερματίσει  στη 2η θέση του Ομίλου, εκτός και το αν το Ισραήλ νικήσει και στα δύο παιχνίδια, που έχει να αγωνιστεί με τη Λιθουανία και την Πολωνία, που αναβλήθηκε. Με την ολοκλήρωση των αγώνων αυτών θα γνωρίζουμε και τον αντίπαλο της Εθνικής ανδρών, στα προημιτελικά της διοργάνωσης.

Σ’ ένα αμφίρροπο παιχνίδι με την Εθνική μας να έχει καλή αμυντική συμπεριφορά και ισορροπία στο σκοράρισμα, χωρίς κενά διαστήματα από την πρώτη περίοδο βρέθηκε να προηγείται με 17-14. Στο ίδιο μοτίβο και το 2ο 10λεπτο με τις δύο ομάδες να εναλλάσσονται στο προβάδισμα με την Εθνική μας να παίρνει μια διαφορά 7 πόντων (37-30), αλλά τους Πολωνούς να μειώνουν τελικά σε 37-33, που ήταν και το σκορ ημιχρόνου.

Την ίδια εικόνα είχαν οι δύο ομάδες και στην αρχή του Β’ ημιχρόνου με βραχεία κεφαλή στο προβάδισμα με την Εθνική να δημιουργεί και μια διαφορά 5 πόντων (48-42 (3’03’’, 50-45 1’41’’). Τελικά η διαφορά αυτή διατηρήθηκε και το 10λεπτο έληξε 56-51.

Τη διαφορά ασφαλείας άρχισε να…χτίζει η Εθνική στο τελευταίο 10λεπτο, που έφθασε 7’ 40’’ πριν τη λήξη να προηγείται με 10 πόντους (63-53, 72-62) και τους Πολωνούς να μην βρίσκουν άμεση «απάντηση» στα ελληνικά σουτ. Το μόνο που κατάφεραν ήταν να μειώσουν τη διαφορά για να λήξει το παιχνίδι 74-65.

Το επόμενο παιχνίδι της Εθνικής ανδρών είναι την Πέμπτη (27/6) για τα προημιτελικά της διοργάνωσης.

Ελλάδα-Πολωνία 74-65

Τα 10λεπτα: 17-14, 20-19, 19-18,18-14

Εθνική Ελλάδος (Βασίλης Γεραγωτέλλης): Κοσκινάς 2, Ερηνάκης 2 , Μίλιος 2, Γκανατσάς, Γλύνης 3 (1/4), Ντικούδης 5, Βαϊόπουλος 1, Πεταλάς 16 (0/2), Βαβάτσικος 14 (3/6), Δεληγεώργης 21(3/9), Κωνσταντάρας 7 (0/1), Τσαγκαρούλης 1.