Μεγάλο διπλό του Προμηθέα στη Γερμανία

Written by  Οκτ 16, 2019

Πολύ μεγάλη εκτός έδρας νίκη πήρε στην Γερμανία ο Προμηθέας Πάτρας, ο οποίος επικράτησε με 70-67 της Ουλμ και συνεχίζει αήττητος μακριά από το «σπίτι» του μετά και την 3η αγωνιστική του 7Days Eurocup.

Οι Πατρινοί, που μετά τις δυο συνεχόμενες ήττες, από τη Μονακό και τον Παναθηναϊκό, έψαχναν ένα καλό αποτέλεσμα, έπαιξαν μυαλωμένα και με ψυχραιμία στο κρίσιμο τελευταίο δίλεπτο, όταν και κατάφεραν να πάρουν τη νίκη και να κοιτάζουν με περισσότερη αισιοδοξία την πορεία τους στην συνέχεια της διοργάνωσης.

Με καλό σουτ από την πρώτη περίοδο (4/10 τρίποντα), ο Προμηθέας είχε ένα μικρό προβάδισμα που τον έφερε στο τέλος του δεκάλεπτου στο 19-20, ενώ με την έναρξη της δεύτερης περιόδου, με μπροστάρη τον Λίποβι, έφτασε ακόμα και το +7 (31-38), πριν το ημίχρονο τον βρει να προηγείται με 34-38.

Η συνέχεια δεν ήταν ανάλογη, με τη γερμανική ομάδα να έχει επιστρέψει και να κάνει ντέρμπι το παιχνίδι, καταφέρνοντας να περάσει μπροστά στο τέλος της τρίτης περιόδου με 53-50 και το τελευταίο δεκάλεπτο κρίθηκε στις λεπτομέρειες.

Με το σκορ στο 67-65 υπέρ των γηπεδούχων, ο Φίλερ έδωσε προβάδισμα στον Προμηθέα με 67-68 και ο Χολ στα 14" έγραψε το 67-70 που έμελε να είναι το τελικό σκορ, αφού το σουτ του Ομπστ στην εκπνοή για την ισοφάριση, δεν βρήκε στόχο και η ελληνική ομάδα πανηγύρισε τη νίκη.

Ο Λάνγκστον Χολ ήταν σπουδαίος με 16 πόντους, 3 ριμπάουντ και 11 ασίστ, ο Οκτάβιους Έλλις σημείωσε 14 πόντους με 8 ριμπάουντ και ο Ολεξάντρ Λίποβι σημείωσε 13 πόντους με 4 ριμπάουντ για τον Προμηθέα.

Από την Ουλμ, ο Ζόραν Ντράγκιτς σημείωσε 17 πόντους με 4 ριμπάουντ και 4 ασίστ, ο Γκραντ Τζέρετ έκανε double-double με 14 πόντους και 11 ριμπάουντ και ο Σεθ Χάινρικς είχε 11 πόντους με 5 ριμπάουντ.

Τα δεκάλεπτα: 19-20, 34-38, 53-50, 67-70

Φωτό: eurocupbasketball.com