Καταιγιστική Σέπσι στην αυλαία του πρωταθλήματος

Written by  Νοε 27, 2020

Αυλαία στο πρωτάθλημα Ρουμανίας και για την 1η αγωνιστική η Σέπσι της Πηνελόπης Παυλοπούλου αντιμετώπισε την Ταργκοβίτσε ξεκινώντας με το δεξί τις υποχρεώσεις της καθώς επικράτησε με 99-42.

Η Σέπσι μπήκε δυναμικά στο παιχνίδι, προηγήθηκε με 5-0, πριν καν συμπληρωθεί το πρώτο λεπτό του αγώνα και η διαφορά έφτασε στο +16 (18-2), στο 5:42. Στο 3:44 πέρασε στο παρκέ και η Πηνελόπη Παυλοπούλου και με 2/2 τρίποντα διαμόρφωσε το 30-6, δυο λεπτά πριν το τέλος του πρώτου δεκαλέπτου, το οποίο ολοκληρώθηκε με το σκορ στο 30-10 και το +20 για την Σέπσι. Συνεχίζοντας σε υψηλό ρυθμό οι νταμπλούχες Ρουμανίας ήταν μπροστά στο ημίχρονο με 59-23. Η Σέπσι είχε τον απόλυτο έλεγχο και, παρόλο που ο ρυθμός έπεσε και έχασε αρκετά εύκολα καλάθια, τελείωσε στο τρίτο δεκάλεπτο προηγούμενη με 79-36, με το τρίτο τρίποντο της Παυλοπούλου, που έφτασε τους 9 πόντους. Το τελικό 99-42 ήρθε με χαρακτηριστική άνεση για τις πρωταθλήτριες στην πρεμιέρα της φετινής διοργάνωσης.

Η Πηνελόπη Παυλοπούλου σε 15:07 λεπτά συμμετοχής, σημείωσε 9 πόντους, με 3/3 τρίποντα, ενώ είχε επίσης 5 ριμπάουντ (3 αμυντικά και 2 επιθετικά), 5 ασίστ και 3 κλεψίματα

Τα δεκάλεπτα: 32-10, 59-23, 79-36, 99-42