Ευρωπαϊκή πρεμιέρα με το "αριστερό" για Γκντύνια

Written by  Δεκ 01, 2020
Για το δεύτερο γκρουπ της Ευρωλίγκα η Γκντύνια της Άρτεμις Σπανού αντιμετώπισε τη Λυών στα πλαίσια της πρώτης αγωνιστικής της διοργάνωσης.
Η γαλλική ομάδα ξεκίνησε πιο δυνατά και γρήγορα γρήγορα έφτασε την διαφορά σε διψήφιο αριθμό πόντων, τέσσερα λεπτά πριν τελειώσει η πρώτη περίοδος ενώ την διατήρησε εύκολα μέχρι την λήξη του ημιχρόνου το οποίο έκλεισε με 48-36, παρά την αντεπίθεση που προσπάθησε να κάνει η πρωταθλήτρια Πολωνίας.

Η κατάσταση στο δεύτερο ημίχρονο δεν βελτιώθηκε ενώ η Λυών συνέχιζε να είναι αποτελεσματική στην επίθεση και να ξεπερνάει τους 20 πόντους η διαφορά λίγο μετά την έναρξη του τρίτου δεκαλέπτου. Η αστοχία των παικτριών της Γκντύνια σε συνδυασμό με ένα σερί 18-0 της Λυών έκρινε σε μεγάλο βαθμό την αναμέτρηση. Το δεκάλεπτο έκλεισε 73-48. Το τελευταίο δεκάλεπτο ήταν τυπική διαδικασία στον αγώνα με την Λυών να επικρατεί με 89-57.

Η Άρτεμις Σπανού αγωνίστηκε 23'19" και πέτυχε 4 πόντους με 2/10 δίποντα ενώ μάζεψε 7 ριμπάουντ.

Τα δεκάλεπτα: 25-14, 48-36, 73-48, 89-57.