Ολοκλήρωσε την ευρωπαϊκή της πορεία

Written by  Ιαν 22, 2021

Με ήττα και χωρίς να σημειώσει καμία νίκη, ολοκλήρωσε την παρουσία της στη Ευρωλίγκα η Γκντύνια της Άρτεμις Σπανού, που έχασε από την USK Praha με 80-67, για την 6η αγωνιστική του δεύτερου ομίλου.

Ισορροπημένο παιχνίδι στο πρώτο ημίχρονο με τις δύο ομάδες να είναι κοντά στο σκορ και την γηπεδούχο USK Praha να έχει το προβάδισμα σε όλη την διάρκεια ενώ 2' πρίν την εκπνοή του ημιχρόνου προηγήθηκε με δέκα πόντους (34-24). Στην συνέχεια με ένα μικρό σερί 5-0 η Gdynia μείωσε σε 34-29 που ήταν και το σκορ ημιχρόνου. Στην τρίτη περίοδο με επιμέρους σκορ 21-10 η Τσέχικη ομάδα έδειξε πως πατάει πιο γερά στο παρκέ και πήρε μια διαφορά ασφαλείας την οποία προσπάθησαν στην τελευταία περίοδο να μειώσουν οι νταμπλούχες Πολωνίας. Η ομάδα της Άρτεμις Σπανού βρέθηκε στο -7, τρεισήμισι λεπτά πριν την λήξη (69-62) αλλά πιο εύστοχες οι γηπεδούχες πήραν τελικά τη νίκη με 80-67.

Η Άρτεμις Σπανού αγωνίσθηκε 24:54" και πέτυχε 6 πόντους (2/5 δίποντα, 2/2 βολές). Είχε επίσης 6 ριμπάουντ και 1 ασίστ.

Τα δεκάλεπτα: 18-16, 34-29, 55-39, 80-67.