Χωρίς αντίπαλο η Σέπσι, ξεχώρισε η Παυλοπούλου

Written by  Φεβ 28, 2021

Με το απόλυτο των νικών συνέχισε την πορεία της στο πρωτάθλημα Ρουμανίας, η Σέπσι της Πηνελόπης Παυλοπούλου καθώς, για τη 14η αγωνιστική της διοργάνωσης επικράτησε με 88-47 της KSE Targu Secuiesc.

Νευρικό και άστοχο επιθετικά το ξεκίνημα για τις δύο ομάδες με το σκορ να είναι στο 2-2, τέσσερα λεπτά μετά την έναρξη του αγώνα. Ακολούθησαν διαδοχικές ισοπαλίες μέχρι το 10-10, δυο λεπτά πριν την ολοκλήρωση της πρώτης περιόδου. Σε εκείνο το σημείο η Σέπσι με ένα σερί 8-0 και πιέζοντας στην άμυνα έχτισε μια διαφορά, για να ολοκληρωθεί το πρώτο δεκάλεπτο 18-13 υπέρ της. Με την Πηνελόπη Παυλοπούλου στην σύνθεση της στην δεύτερη περίοδο, η Σέπσι συνέχισε να έχει τον έλεγχο, και έφτασε τη διαφορά σε διψήφιο νούμερο και στο +11 (17-28) στο 6:01. το πρώτο ημίχρονο τελείωσε με τις κυπελλούχες Ρουμανίας να προηγούνται με 20 πόντους (21-41). Έχοντας βάλει ήδη τις βάσεις για μια άνετη επικράτηση, η Σέπσι συνέχισε στον ίδιο ρυθμό και στο δεύτερο μισό της αναμέτρησης ανεβάζοντας τη διαφορά. Το τρίτο δεκάλεπτο ολοκληρώθηκε 35-61 και με το τελικό 47-88 η Σέπσι έφτασε σε μια ακόμα νίκη συνεχίζοντας την αήττητη πορεία της για την κατάκτηση και του πρωταθλήματος.

Η Πηνελόπη Παυλοπούλου αγωνίστηκε 15:52, σημείωσε 12 πόντους  (3/3 δίποντα, 1/2 τρίποντα, 3/4 βολές), είχε 4 ριμπάουντ, 2 ασίστ και 2 κλεψίματα.

Τα δεκάλεπτα: 13-18, 21-41, 35-61, 47-88