Εξαιρετική Σπανού οδήγησε την Gdynia στην κατάκτηση του κυπέλλου

Written by  Μαρ 07, 2021

Η Arka Gdynia της Άρτεμις Σπανού αναδείχθηκε κυπελλούχος Πολωνίας κόντρα στην CCC Polkowice επικρατώντας με 69-65, με την ελληνίδα φόργουορντ να πραγματοποιεί εξαιρετική εμφάνιση απέναντι στην πρώην ομάδα της.

Ο αγώνας ήταν συναρπαστικός με εναλλαγές του σκορ. Στο ξεκίνημα η Polkowice με ένα γρήγορο 6-0 μπήκε στη θέση του οδηγού ενώ περίπου 3' πρίν την λήξη της πρώτης περιόδου προηγήθηκε με double σκορ (14-7). Στα μισά του δεύτερου δεκαλέπτου η Polkowice ανέβασε την διαφορά σε διψήφιο αριθμό πόντων (27-17). Ωστόσο με την Σπανού αξιόπιστη επιθετική λύση, μείωσε σε 29-36 που ήταν και το σκορ του ημιχρόνου.

Παρόμοια κύλισε και το τρίτο δεκάλεπτο με την Gdynia να μην αφήνει την Polkowice να ανοίξει κι άλλο την ψαλίδα. Όσο περνούσε η ώρα ροκάνιζε την διαφορά και 3' πρίν το τέλος της περιόδου, η Σπανού με λέι απ έφερε το παιχνίδι στα ίσια κάνοντας το 44-44 ενώ ενάμιση λεπτό πρίν το σφύριγμα πέρασε μπροστά με 48-46.

Η τελευταία περίοδος ήταν για γερά νεύρα καθώς το προβάδισμα άλλαζε συνεχώς κατοχή. Ο αγώνας κρίθηκε κυριολεκτικά στα τελευταία 10" όταν και πάλι η Σπανού με τρίποντο διαμόρφωσε το 69-63 για να μειώσει στην συνέχεια με δίποντο η φιναλίστ.

Η Άρτεμις Σπανού αγωνίσθηκε 24'17" και ήταν πρώτη σκόρερ της ομάδας της και δεύτερη στην αναμέτρηση πετυχαίνοντας 21 πόντους (4/5 δίποντα, 3/4 τρίποντα,4/4 βολές) ενώ είχε 4 ριμπάουντ, 2 κλεψίματα και 1 κόψιμο.

Τα δεκάλεπτα: 13-16, 29-36, 50-48, 69-65.