Απόλυτη κυρίαρχος

Written by  Μαρ 11, 2021

Για την 17η αγωνιστική του πρωταθλήματος Ρουμανίας και λίγο πριν την επιστροφή στις ευρωπαϊκές της υποχρεώσεις, στο Eurocup, η Σέπσι αντιμετώπισε την Ραπίντ Βουκουρεστίου και πήρε τη νίκη με το ευρύ 111-50, συνεχίζοντας την αήττητη πορεία της για την διατήρηση των κεκτημένων στη διοργάνωση.

Η Σέπσι μπήκε στον αγώνα τρέχοντας ένα σερί 8-0, με τη Ραπίντ Βουκουρεστίου να απαντάει με το δικό της 5-0, για το 5-8 στο τρίτο λεπτό του πρώτου δεκαλέπτου. Οι κυπελλούχες Ρουμανίας είχαν τον έλεγχο της αναμέτρησης, ανεβάζοντας τη διαφορά στο +10 (10-20), με τρίποντο της Παυλοπούλου, στα μισά της περιόδου. Η απόσταση των δύο ομάδων μεγάλωνε για να φτάσει να τελειώσει το πρώτο δεκάλεπτο με σκορ 37-13 για την Σέπσι. Η εικόνα δεν άλλαξε στην δεύτερη περίοδο και το 65-29 ήρθε φυσιολογικά πριν πάνε οι δύο ομάδες στα αποδυτήρια στο ημίχρονο του αγώνα. Στα πρώτα 20 αγωνιστικά λεπτά, η διεθνής ελληνίδα γκαρντ, Πηνελόπη Παυλοπούλου, είχε ήδη σημειώσει 11 πόντους ενώ είχε και 2 ασίστ. Πέντε ημέρες πριν την επιστροφή της ομάδας στις ευρωπαΪκές υποχρεώσεις για το Eurocup, οι "πράσινες" έφτασαν με χαρακτηριστική άνεση στην νίκη με το τελικό 111-50 και συνέχισαν την αήττητη πορεία τους στο πρωτάθλημα.

Η Πηνελόπη Παυλοπούλου αγωνίστηκε 22:21 λεπτά, σημείωσε 16 πόντους με 2/5 δίποντα, 3/5 τρίποντα και 3/3 βολές, είχε 2 ριμπάουντ, 3 ασίστ και 1 κλέψιμο.

Τα δεκάλεπτα: 13-37, 29-65, 37-96, 50-111